Papa: 'benim için dua edin'

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Yarın Türkiye’ye gelecek olan Papa 16. Benedikt pazar duasında Türk halkını da unutmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

PAPA 16. Benedikt, Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesindeki son pazar duasında Türk halkına sevgi ve saygı mesajı gönderdi. Her pazar geleneksel olarak Aziz Petrus Meydanı’ndaki dairesinin penceresinden halkı selamlayan Papa, dün yine bu geleneği yerine getirirken şöyle seslendi: "Sevgili kardeşlerim, biliyorsunuz önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gidiyorum. Bu vesileyle buradan, tarihi ve kültürü zengin Türk halkına en içten selamlarımı göndermek isterim. Türk halkına ve liderlerine saygı ve içten dostluk duygularımı ifade etmek isterim. Bu hac ziyaretinde benim için dua edin ki, tanrının arzuladığı şekilde meyveler versin."

"Türk Papa" diye anılan 23.Jean’ın da 10 yıl süreyle Türkiye’de Vatikan’ın diplomatı olarak görev yaptığını hatırlatan 16.Benedikt, "23. Jean da bu ulusa karşı büyük muhabbet ve saygıyla yaklaşırdı. Onun ilahi himayesini diliyorum" dedi.

SULTANAHMET’E GİDECEK

Papa’nın sözcüsü Federico Lombardi, Reuters ajansına dün yaptığı açıklamada, Papa’nın Sultanahmet Camisi’ne yapacağı ziyaretin kesinleştiğini söyledi. Bu ziyaret, 12 Eylül’deki açıklamaları ile İslam dünyasını inciten Papa’nın bir uzlaşma adımı olarak değerlendiriliyor. 16.Benedikt Papa olduktan sonra ilk kez bir camiyi ziyaret edecek. Papa’nın selefi 2.Jean Paul ilk kez 2001 yılında Şam’a yaptığı ziyaret sırasında bir camiye girmişti. Bu bir Papa’nın bir camiye yaptığı ilk ziyaret olmuştu.

SİYASİLERLE YEMEK YEMEZ

Lombardi, A.A.’ya verdiği demeçte ise hiçbir Papa’nın siyasi kişilerle yemek yemediğini söyledi. Lombardi, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün yemek davetinin Papa tarafından reddedildiği haberlerinin hatırlatılması üzerine, Papaların politikacılarla yemek yeme adedinin bulunmadığını söyledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Papa ile görüşemeyecek olmasına ilişkin olarak da Lombardi, "Başbakan Erdoğan, eğer NATO zirvesini daha önemli görüyorsa bu kendi seçimidir" dedi.

AB OLABİLİR

Lombardi, Vatikan olarak Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olmadıklarını vurguladı. Vatikan’ın bu konuda herhangi bir resmi demecinin de bulunmadığını ifade eden Lombardi, Türkiye’nin üyeliğinin AB’nin kriterlerini yerine getirmesine bağlı olduğunu belirterek, "Eğer bu koşulları yerine getirirse neden olmasın?" ifadesini kullandı.

DİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GÜNDEME GETİRECEK

Vatikan Dış Devletlerle İlişkiler Sekreteri (Dışişleri Bakanı) Piskopos Dominique Mamberti ise İtalyan Katolik Piskoposlar Kurulu’nun resmi yayın organı Avvenire gazetesinde yayımlanan demecinde, "Papa, Türkiye’ye gitme kararını, asla yeniden düşünme gereği duymadı" dedi. Mamberti, Papa’nın Türkiye seyahati sırasında "din özgürlüğü meselesi"ni dile getireceğini belirtti.

İtalyanca konuşacak

PAPA, Diyanet İşleri Başkanlığı’na (DİB) yapacağı ziyarette İtalyanca konuşacak. Alınan bilgiye göre Vatikan Büyükelçiliği temsilcileri "Sayın Bardakoğlu görüşmede hangi dili kullanacak?" diye sordu. Bardakoğlu soruyu "Türkçe konuşacağım" diyerek yanıtladı. Bardakoğlu’nun Türkçe hassasiyeti kendisine iletilen Papa’nın ise "Öyleyse biz de Vatikan’ın resmi dili olan İtalyanca konuşalım" kararını aldığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious