Papa Çinlileri de çileden çıkardı

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Papa'ya dünya Müslümanlarından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Müslüman Derneği Başkanı Çın Guanyüen (Chen Guangyuan), Papa Benedict'in Almanya'da 12 Eylül'de alıntı yaptığını söylediği sözlerin, İslam dinini ve Hz. Muhammed'i aşağıladığını söyledi. Çın, Papa'nın 14. yüzyılda Bizans imparatorluğu dönemindeki bir kitaptan alıntı yaptığını ve Hz. Muhammed'in bazı öğretilerini ''şeytanca ve insanlık dışı'' olarak nitelemesinin tüm dünyadaki Müslümanları derinden üzdüğünü ve bunların arasında 18 milyon Çinli Müslüman'ın da olduğunu söyledi.

"Biz Çinli Müslümanlar olarak Papa'dan sözlerini derhal geri almasını ve kamuoyundan ve şahsi olarak özür dilemesini şiddetle istiyoruz." diyen Çın, İslam'ın barışı, sakinliği ve hoşgörüyü savunan bir din olduğunu hatırlattı. "Hz. Muhammed, hayatını barış ve hoşgörünün tesisine adamış özel bir elçidir. Kendisinin de belirttiği gibi tek görevi insanlara rehberlik etmek ve Allah'tan merhamet dilemek.'' diyen Çın, dünyadaki farklı dinlerin birbirlerine saygı duymaları ve barışı ve hoşgörünün tesisine çalışmalarına katkıda bulunmalarını umduğunu dile getirdi.

Çin ile Vatikan arasında Tayvan'dan dolayı diplomatik ilişki bulunmuyor. Vatikan, Çin'in baş ağrısı konumundaki Tayvan'ı bir ülke olarak tanıyor ve bu durum iki taraf arasında bazen siyasi krizlere dönüşüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious