Papa da isyan etti

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Irak'taki gidişatı dün Vatikan'daki vaazında değerlendiren Papa, bu ülkeden hiçbir olumlu işaret gelmiyor. Durum oldukça iç karartıcı diye konuştu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Katoliklerinin ruhani lideri Papa 16. Benediktus 67 ülkede canlı yayınlanan ve Arapça ve İbranica dahil 62 dile çevrilen dünkü Paskalya yortusu vaazında “Irak'tan olumlu hiçbir şey gelmiyor” diye yakındı. Sürekli kan döküldüğü için sivil insanların sürekli kaçtığını vurgulayan Papa geleneksel Latince “Urbi et Orbi” (Kente ve Dünyaya) başlıklı konuşma çerçevesinde, San Pietro Meydanı'nda toplanan binlerce kişiye hitap etti.

ÖLÜMLER DURMUYOR

Filistin dahil dünyada sorunların yaşadığı bölgelere değinen ve özellikle Irak'ın durumuna işaret eden Papa, 14 Şubat tan beri büyük çapta güvenlik önlemleri alınmasına ve günlük saldırıların bastırılmaya çalışılmasına rağmen sadece geçen yıl binlerce insanın öldüğünü belirtti. Irak'ın kaderini ellerinde tutanlara hitaben, çok fazla kanın dökülmesine neden olan acımasız şiddetin bir gün son bulacağını ve tüm Iraklıların normal bir yaşam sürerek güvende olacaklarını söyledi. Diğer yandan Papa 16 Nisan'da 80. yaş gününü kutlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious