Papa direkt İslam'ı hedef almıştı!

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı, Papa'yı, Regensburg'daki konuşması nedeniyle eleştirmekte haklı olduğunu, ama bu olayın artık geride kaldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'u, 12 Eylül'de Almanya'nın Regensburg kentinde yaptığı konuşma nedeniyle eleştirmekte haklı olduğunu, ama bu olayın artık geride kaldığını söyledi.

Ali Bardakoğlu, İtalya Devlet Televizyonu RAI-2'de bu akşam yayınlanan demecinde, ''Papa'yı eleştirmekte haklıydım. Zira o direkt olarak İslam'ı hedef almıştı. Meşru gösterilemeyecek ağır bir konuşmaydı. Ama hadise artık geride kalmıştır'' dedi.

Bardakoğlu, Papa'nın, 28 Kasım Salı günü Diyanet İşleri Başkanlığı'na yapacağı ziyaretteki görüşmenin önemine de değinerek, ''Buluşma, görüş ve fikir alışverişi açısından iyi bir fırsat olacak. Türkiye, Papa'ya konukseverliğini gösterecektir'' diye konuştu.

Bardakoğlu, Ankara'da, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Papa'yı kabul edecek olmasını şu sözlerle değerlendirdi: ''Dinler, kültürler ve farklı medeniyetler arasında diyalog için yardımcı olacak bu buluşma, olumlu bir adım teşkil edecek. Barışı yıkmak, kalpleri kırmak ve insanlara kötülük etmek kolay bir şeydir. Ama bunları onarmak kolay değildir.''

Bardakoğlu, ''Ben, iyimser biri olarak sadece barışı düşünüyorum. Dini liderler olarak geçmişi geride bırakıp, herşeyden önce barışı özendirmek
durumundayız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious