'Papa' eleştirileri Erdoğan'ı kızdırdı

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Dünya Ekonomik Forumu Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Papa ile görüşme yapmaması konusundaki polemiklere net yanıt verdi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Vatikan'a, Papa'nın ziyareti iki gün önce veya sonra yapmasının mümkün olup olmadığını sorduklarını, ancak bu tarihin uygun görüldüğünü söyledi.

Erdoğan, ''Kendi programları gereği şu andaki belirlenen tarih uygun görülmüş. Böylece Türkiye ziyareti bu tarihe göre gerçekleşiyor. Şimdi biz Papa Türkiye'ye geliyor diye Riga Zirvesi ile oynayamayız. Çünkü Riga Zirvesi'ne dünyanın devlet başkanları, hükümet başkanları geliyor ve biz orada birçoğu ile görüşme fırsatı bulacağız. Bunu iptal etmemiz mümkün değil" dedi.

Devletlerin kişilerle ayakta durmadığını söyleyen Erdoğan, "Sistem var. Bu sistem içinde ben olmadığım zaman vekilim bu görevi yürütüyor. Ben yokken burada vekilim var. Mehmet Ali Şahin Bey Camlı Köşk'te Papa'yı kabul edecek'' diye konuştu.

''Çomak sokma gayreti var"

Başbakan Erdoğan, davetin asıl sahibinin Cumhurbaşkanı olduğunu ve Cumhurbaşkanı ile görüşmenin gerçekleşeceğini hatırlatarak, mihmandar olarak da Devlet Bakanı Beşir Atalay'ı görevlendirdiğini hatırlattı.

Recep Tayyip Erdoğan, dini liderliği sebebiyle ve Türkiye'de Müslümanların dini lideri, temsilcisi olması bakımından Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun kendi makamında Papa ile görüşeceğini, bütün bunların planlanmış durumda olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''Ama nedense bizim dünyada medeniyetlerarası ittifakı oluşturma gayreti içinde olduğumuz bir dönemde böyle bir çomak sokma gayreti var. Bu doğrusu bizi üzüyor. Ben istiyorum ki Türk medyası daha olumlu katkıda bulunsun. Ama farklı bir katkı içine giriliyor. Bunlar bizi üzüyor" dedi.

Her zaman inanç özgürlüğünden yana olduklarını belirten Başbakan, farklı inançların temsilcilerinden kaçma gibi bir adet, alışkanlık ve saygısızlıklarının olmadığını ifade etti.

Erdoğan, "Ama bizim inancımıza karşı bir saygısızlık yapıldığı zaman bile her zaman bunu olgunlukla karşılarız ve olgunlukla da gerekli cevabı vermişizdir. Çünkü bizim dinimizin emreden hükmü budur. Peygamberimizden aldığımız terbiye budur'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious