Papa gelmeden sorunlar başladı

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict'in Türkiye ziyareti öncesi Fener Rum Patrikhanesi'nin ayrı bir akreditasyon kartı uygulaması, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü ile Patrikane yetkilileri arasında soruna neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fener Rum Patrikhanesi'nin akreditasyon kartlarını bugün dağıtacağını duyurmasının ardından Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü yetkilileri, kartların dağıtılacağı Hilton Otel'e geldi. Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü yetkilileri patrikhane yetkililerine, Papa'nın ziyareti süresince geçerli takip kartını kendilerinin verdiğini, ayrı bir karta gerek olmadığını söylediği iddia edildi. Yaşanan tartırşmanın ardından Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü yetkililerinin otelden ayrıldığı belirtilirken, tartışmalı akreditasyon kartlarının dağıtımına devam edildi.

Ayrıca Patrikhane tarafından hazırlatılan akreditasyon kartlarının dağıtımında, Fener Rum Patrikhanesi Amerika Birleşik Devletleri Başpiskoposluğu Papazı Alex Karloutsos isimli bir görevli de teknik destek verdi.

Konuyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fener Rum Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Peder Dositeos, kartların dağıtımına başladıkları sırada Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü'nden bazı yetkililerin gelerek müdahalede bulunduğunu söyledi. Yetkililere gerekli açıklamaları yaptıklarını aktaran Dositeos, "Bizim bu kartları dağıtma amacımız ayrı bir akreditasyon uygulaması yapmak değil, Hilton Oteli'nde Papa'nın katılacağı programa geleceklerin belirlenmesi. Papa'yı takip etmek için Ankarada 3 bin kişi akredite oldu. Buradaki programın yapılacağı salonlar ise 500 kişilik. Amaç bu programları takip edecekleri belirlemek." diye konuştu.

Dağıttıkları kartların Hilton Oteli'ndeki program için olduğunu aktaran Dositeos, Patrikhane'nin akreditasyon kartlarını almayanların bu programları takip edemeyeceğini kaydetti.

Fener Rum Patrikhanesi'nin akreditasyon kartlarının dağıtımı devam ederken, Dositeos, sorunun nasıl aşılacağını şuan bilmediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious