Papa gitti, TRT'de kavga sürüyor

Papa gitti, TRT'de kavga sürüyor.12291
  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedikt’in Türkiye ziyareti görüntülerini dağıtma görevini üstlenen TRT’nin, yayın aksaklıkları nedeniyle tepki topladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Esenboğa Havaalanı’nda görüşmenin yapılacağı odadaki perde ve koltuklarla ilgili konuşmalarının canlı yayında duyulması ile ilgili olarak, güvenlik görevlileri suçlandı. Açıklamada, şu iddialara yer verildi:

“Papa 16’ncı Benedikt’in görüşeceği odaya kameralar kuruldu. Kameramanlar görüşmenin yapılacağı oda ile dinlenme odasının aynı olup olmadığını görevlilere sordu. İki odanın farklı olduğu yanıtını alan kameramanlar görüşmenin yapılacağı odaya kameralarını kurdular, ayarlarını yapıp beklemeye başladılar. Yayından çok kısa bir süre önce iki TRT kameramanı, güvenlik görevlileri tarafından kameralarının başından alınarak güvenlik gerekçesi ile başka bir odaya götürüldü. Kameramanlar güvenlik görevlilerini bir türlü ikna edemediler. Bu arada görüşmenin yapılacağı odaya Başbakan Erdoğan girdi. Kameralar açık bırakıldığı için Başbakan’ın konuşmaları da yayına yansıdı.ö

“KULAK' AÇIKLAMASI

Açıklamada, Papa’nın Atatürk’ün mozolesine çelenk koyduktan sonra saygı duruşunda bulunduğu sırada sadece kulağının gözükmesi ile ilgili olarak ise, şu ifadeler yer aldı:

“Her fırsatta TRT’nin bu yıl tasarruf ettiğini söyleyen yöneticiler, Anıtkabir’de mozolenin bulunduğu alanda, yakın plan çalışacak bir yerine iki kamera görevlendirseydi hiçbir sorun yaşanmayacaktı. Yayın ekibi bir sorun yaşanmaması için iki kez prova yaptı. Protokol görevlilerinin yardımı ile kamerayı en uygun yere kurdular. Çünkü Papa’nın çelenk koyarken nereye kadar yürüyeceği ve sonra nerede duracağı önceden belirlenmişti. Ancak Papa’nın hem mozoleye çelenk koyduktan sonra hem de saygı duruşu sırasında belirlenen yerde durmaması tek kamera ile çalışmak zorunda kalan yönetmenin ve etrafındaki kalabalık nedeni ile kamerayı hareket ettiremeyen kameramanın elini kolunu bağladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious