Papa hakkında suç duyurusu

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict’in İslam dinine ve Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içeren açıklamalarına tepkiler büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanya’da bir üniversite yaptığı konuşmada, "İslam’da tanrı ile akıl arasında ayrılmaz bir bağ yok. İslami cihat akla ve Tanrı’ya karşı" açıklamasının yanı sıra Bizans imparatoru Paleologos’un, "Muhammed sadece kötü ve insanlık dışı şeyler getirdi." sözüne yer vermesi tepkiler gün geçtikçe artıyor.

Bir tepki de Bolu Termal Otel’de iki günlük bir toplantı düzenleyen Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen)’ndan geldi.

Toplantı öncesinde bir açıklama yapan Diyanet-Sen Genel Başkanı Avukat Ahmet Yıldız, İslam’a ve Hazreti Peygamber’e hakaret eden Papa’ya önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulanacaklarını söyledi.

"Uslubü beyan, aynı ile insan" diyen Yıldız, özür dilememesi halinde Papa’nın Türkiye’ye gelmemesini istedi. Papa’ya bir çift sözlerinin olduğunu açıklayan Yıldız, "İnsan konuşması ile kendini tarif eder.

Yıldız, "Papa, Peygamber Efendimiz’e yönelik sözleri ile kendini ve kendi haçlı zihniyetini tarif etmiştir. Bizim inancımız Hıristiyanlık ve Hazreti İsa hakkında Papa gibi konuşmaya müsaade etmemektedir. Bu hakaretleri ve tahrikkar sözlerinden dolayı Papa’yı Müslümanlardan özür dilemeye çağırıyoruz. Papa özür dilemezse onu istemiyoruz ve ülkemize gelmesin diyoruz. Diyanet-Sen olarak önümüzdeki pazartesi günü bu hahrikkar ve hakaret dolu ifadeleri karşısında suç duyurusunda bulunacağız." diye konuştu.

Bu arada Genel Başkan Yıldız’ın Papa’ya yönelik konuşmasını alkışlarla destekleyen sendika üyeleri papayı protesto etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious