Papa hangi İslam ülkesine gidebilir

  • Giriş : 17.10.2006 / 00:00:00

Bakan Abdullah Gül, Lüksemburg'da yapılan toplantıda Papa ziyaretini örnek gösterek 'Papa 16. Benedikt Türkiye dışında hangi İslam ülkesine gidebilir? diye sordu ve yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Abdullah Gül, Lüksemburg'da yapılan toplantıda Papa ziyaretini örnek gösterek 'Papa 16. Benedikt Türkiye dışında hangi İslam ülkesine gidebilir? Batı ile Doğu arasında köprü olabilecek tek ülke Türkiye'dir. Eğer kazanmak istiyorsanız Türkiye'ye haksızlık yapmayın' mesajını verdi.

Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan kritik süreç, Türkiye'nin hamlesiyle yeni bir boyuta taşınıyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lüksemburg'da yapılan Türkiye - AB Troykası Bakanlar Toplantısı'nda Türkiye'nin Kıbrıs konusunda atacağı adımların koşullarını sıralayarak zorlukları ortaya koydu. Ancak TCK'nın 301. maddesinde değişiklik yapılabileceğinin mesajı verdi.

Troyka toplantısında Türkiye'nin önüne getirilen konuların başında 301'inci madde yer aldı. Diplomatik kaynaklara göre AB ülkeleri bunu, demokratik açılımlar konusunda adeta bir simge olarak algılıyor. Toplantı sırasında da Türkiye'nin 301'inci madde konusundaki değişikliği mutlaka yapması gerektiği çok net bir şekilde dile getirildi. Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki yaklaşımlarını bir kez daha ortaya koyarken, 'Bu konunun çözümü kolay değil' dedi. Gül, 301 konusunda ise değişiklik yapılacağı sözü verdi ve 'Bu yasadan kaynaklanan uygulamalardan biz de rahatsızız' değerlendirmesi yaptı.

ASKIYI ÖNLEME GİRİŞİMİ

Türkiye'nin önüne getirilen ikinci önemli konu ise AB'ye uyum yasalarını kapsayan 9'uncu paket oldu ve bu paketin 8 Kasım öncesinde tamamlanmasının önemi vurgulandı. Abdullah Gül de konuya ilişkin yasaların TBMM'nin gündeminde olduğunu, Vakıflar Yasası ile Sayıştay Yasası'nın hemen çıkarılacağını anlattı.

Türkiye, bu değişiklikleri 8 Kasım'a kadar tamamlayarak bu konudaki iyiniyetli yaklaşımını ortaya koyacak. Türkiye'nin değişimi yavaşlattığı yolundaki görüşleri tersine çevirecek. Müzakerelerin askıya alınması ya da bazı fasılların ertelenmesi için gündeme gelebilecek önerilerin önünü kesecek.

'AYNI HATAYA DÜŞMEYİZ'

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, toplantı sonrası yaptığı açıklamada ise özetle şunları söyledi:

Fransa'nın yıllardır övündüğü kıstas elinden gitmiştir. AB'nin kurucu lokomotif ülkesi Fransa, Kopenhag kriterlerini değiştiriyor gibi bir tablo oluşmuştur. Yasa çıkmadan Fransız devlet adamlarının yanlışı sonuna kadar götürmeyeceklerini umuyorum. Karar, Fransa'ya prestij kaybettirdi.


Fransa'da olup bitenleri takip ederken, aynı hataları ülkemizde görmek istemeyiz. Biz her türlü fikrin özgürce tartışılmasını isteriz.

Bu tartışmaların (Orhan Pamuk) hepsi geçer gider ama bir Türk'ün ödülü alması tarihte yerini bulur. Bu sadece yazara değil Türk edebiyatına verilen bir ödüldür.

Kıbrıs'ta iki farklı devlet arasında problemin çözümü için her iki tarafın mutabakata varmaları önemli. Biz anavatan olarak bu işe katılıyoruz

Chirac'a 'temkinli' yaklaşım

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac'ın Fransa Meclisi'nin aldığı karara ilişkin

'üzgünüm' açıklamalarına mesafeli yaklaştı.

Çiçek, ''Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer' derler. Biz bu tür beyanları her zaman temkinle karşılarız. Neticeyi görmeden de çok iyimser olmamız için de bir sebep yoktur. Böyle bir teklifin buraya kadar gelmesi bile yeteri

kadar şüphe duymamız için kafi sebep teşkil eder'' diye konuştu.

Papa, hangi İslam ülkesine gidebilir

DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, Türkiye - AB Troykası Bakanlar Toplantısı'nda Fransa'nın aldığı sözde Ermeni soykırımının reddine ceza getiren yasasına değindi. Gül, 'Biz de eksiklerimizin farkındayız. Bunları gidereceğiz. Ama bizim üzerimize büyük baskı yapmayın. Fransa'nın aldığı karar bizi Türkiye'de güç durumda bıraktı. Halkımızın AB'ye olan sempatisi bu tarz kararlarla iyice azalıyor' değerlendirmesini yaptı.

Bakan Abdullah Gül, Lüksemburg'da yapılan toplantıda Papa ziyaretini örnek gösterek 'Papa 16. Benedikt Türkiye dışında hangi İslam ülkesine gidebilir? Batı ile Doğu arasında köprü olabilecek tek ülke Türkiye'dir. Eğer kazanmak istiyorsanız Türkiye'ye haksızlık yapmayın' mesajını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious