Papa Hıristiyanları da incitti!

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Jozef Naseh, Papa'nın sözleriyle ilgili bir basın toplantısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Naseh, vakıf yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Antakya Evi’nde düzenlediği basın toplantısında, "Papa her ne kadar (400 yıl önce söylenen sözler düşüncemi yansıtmıyor) dese de dünyanın huzura ve barışa en çok gereksinim duyduğu günlerde bunu dile getirmesi 1.5 milyar Müslümanı incittiği gibi, Anadolu’da yaşayan Hristiyanları da incitti" dedi.

Dinlerin ve inançların temelini sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörünün teşkil ettiğini ifade eden Naseh, şöyle devam etti:

"Papa 16. Benedictus kısa bir süre sonra, demokratik hak ve özgürlüklerle donatılmış laiklik esasına dayalı, cumhuriyet rejimiyle yönetilen ve büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’yi ziyarete gelmeye hazırlanıyor. Bizler onu Selçuk Efes Bülbül Dağı’nda bulunan Meryem Ana, Hırka-i Şerif’te huşu ile okunan Kur’an’ı Kerim ile Mevlana’nın (Gel, gel ne olursan yine gel) Hacı Bektaş-ı Veli’nin (Tanrı insanın gönlündedir) ve Yunus Emre’nin (Yaratılanı hoş gördük, yaratandan ötürü) sözleriyle, İstanbul’da St. Antuan ve Aya Triada Kiliselerinde, Mardin’de Deyr-ul Zafaran ve Deyr-ul Umur’da, Antakya’da St. Pierre ve St. Paul kiliselerinde okunan İncillerin nidasıyla karşılamaya hazırlanıyoruz. Tam bugünlerde Papa’nın yaptığı talihsiz açıklamalar hem Müslüman hem de Hristiyanları incitmiştir." Hz. Muhammed’in "Birbirinizi sevmedikçe gerçek mü’min olamazsınız" sözünü düstur kabul ettiklerini belirten Naseh, 70 milyon Müslüman’ın dünya barışına özlem dolu bakışlarıyla Papa’yı karşılamaya hazırlandıklarını ifade ederek, "Saygıdeğer Papa, sevgi özür dilemektir. Lütfen sevginizi 1.5 milyar Müslüman’dan esirgemeyiniz" diye konuştu.

Naseh, Hatay’da 8 bin, Türkiye genelinde 300 bin kadar Hristiyan’ın yaşadığını, ramazan dolayısıyla dar gelirli Müslümanlara gıda yardımında bulunacaklarını, Hürriyet Caddesi’ne asacakları pankartla Müslümanların oruçlarını kutlayacaklarını ve bir gün onlar için oruç tutacaklarını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious