Papa için 10 bin polis görevde

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Salı günü Türkiye’ye gelecek olan 16. Papa Benediktus için en üst düzey alarm verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

28Kasım Salı günü Ankara'da olması beklenen Papa 16. Benediktus'un gezisi öncesi, Dışişleri'nde güvenlik zirvesi yapıldı. Toplantıda güvenlik önlemleri görüşüldü. Papa, Türkiye'ye yapacağı ziyaretin ilk ayağı Başkent'te en üst düzeyde güvenlik önlemleriyle korunacak. Ankara polisi, ABD Başkanı Bush'un, 2004'teki NATO Zirvesi öncesinde yaptığı Türkiye gezisinde alınan tedbirlerin aynısını Papa için de uygulayacak.

FREKANS KARIŞTIRICI ARAÇ

Papa için yaklaşık 3 bin polis görev yapacak. Ayrıca 3'lü yakın koruma çemberinde temaslarını sürdürecek olan Papa'yı taşıyacak aracı, frekans karıştırıcı ve mobil telefonları kapsama alanı dışında bırakacak bir araç da takip edecek. Temaslarının ardından geceyi Çankaya’daki Vatikan Büyükelçiliği'nde geçirecek olan Papa için Ankara'dan ayrılacağı 29 Kasım sabahına kadar, büyükelçilik çevresinde kuş uçurtulmayacak. Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde ve devlet başkanlarına uygulanan şekilde olacağını söyledi. Çalışkan, "Tepkiler makul ve yasal çerçevede olmalı. Tüm dünyanın gözü, Türkiye'nin üzerinde olacak" dedi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ise, 7 bin polisin görev yapması beklenen İstanbul’daki önlemler “Her türlü tedbiri alıyoruz. İstanbul halkına bu tedbirlerden dolayı bazı rahatsızlıklar vereceğiz. Özür diliyorum" diye konuştu.

SÖZÜMÜZÜ EKSİK ETMEYİZ

İslam Araştırmaları Merkezi'nde (İSAM) düzenlenen "İslam-Türk Medeniyeti ve Avrupa" konulu uluslararası sempozyuma katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Papa'nın ziyaretiyle ilgili şunları söyledi. “Biz iki şeyi birbirinden ayırırız. Dini liderler, din adamları, bilginler, aydınlar, İslam'la ilgili bizim katılmadığımız bir görüş ifade ederse biz ona karşı tavrımızı, doğru sözümüzü eksik etmeyiz. Ama biz medeni bir toplumuz. Gelen misafirimize konuksever davranırız. Her şeyin çarelerini bu ziyarette aramak mümkün değildir. Bu barış çok uzun soluklu bir süreçtir.”

İKİNCİ KEZ PAPA GÖRECEK

Papa'nın ziyaretine günler kala İzmir Selçuk'taki Meryem Ana Evi'nde hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Meryem Ana Evi'nde temizlik görevlisi olarak çalışan Katolik Türk vatandaşı Emine Kalaycı ise 27 yıl aradan sonra ikinci kez Papa görecek olmanın heyecanını yaşıyor. Kalaycı şunları söyledi: "1979'da Papa 2. Jean Paul Meryem Ana Evi'ne geldi. O zaman 21 yaşındaydım. Papa'yı görmek için annemle birlikte İzmir'den Selçuk'a geldik. Şimdi 2 yıldır Meryem Ana Evi'nde çalışıyorum. Papa bizim liderimiz. Amacım Papa Benedikt ile görüşüp elini sıkmak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious