Papa için özel koşul

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict'i İstanbul'da takip edecek basın mensuplarının Fener Rum Patrikhanesi'ne akredite olması gerektiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Papa'nın İstanbul'daki programı için ise basın mensuplarının Patrikhane'nin ziyaret için özel hazırladığı internet sitesi üzerinden akteditasyon gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Papa'nın 28 Kasım-31 Kasım tarihleri arasında Türkiye ziyareti ile ilgili polemikler sürerken bu seferde basın mensuplarının İstanbul'daki temasları izlemeleri ile ilgili gerçekleştirilecek akreditasyon uygulaması tartışma konusu oldu. 30 Kasım'da İstanbul'da başta Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret ederek buradaki ayini izleyecek olan ve aynı gün bir çok programa katılacak olan Papa'yı takip edecek basın mensuplarına akreditasyon uygulanacak. Yurtdışından ve Türkiye'den başvurması beklenen yaklaşık 2 bin basın mensubunun Papa'yı takip edebilmek için Fener Rum Patrikhanesi Basın Danışmanlığına akredite olmak zorunda.

Basın mensupları akreditasyonlarını Patrikhane tarafından yayınlanan "www.patriarchate.com" adresi üzerinden gerçekleştirecek. Akreditasyon uygulaması hakkında bilgi veren Fener Rum Patrikhanesi Basın Sözcüsü Peder Dositheos Anagnostopoulos, İstanbul Valiliği'nden izin aldıklarını açıkladı. Bu uygulamaya mecbur olduklarını söyleyen Anagnostopoulos, "Papa 30 senede bir geliyor, bu konuda tecrübemiz yok. İmkanlara göre akreditasyon yapılacak. 5 bin kişi gelirse nereye girebilirlerki? Patrikhane dışında da duramazlar, kapasitemiz dardır." dedi. Akreditasyonu kendileri için yaptıklarını söyleyen Anagnostopoulos, Patrikhane'ye cemaat dahil en fazla 500 kişinin girebileceğine işaret etti. Anagnostopoulos, "Herkesi içeri almak isteriz ama yer meselemiz var. Akredite etmemiz şart." dedi.

Patrikhane'ye kaç kişinin geleceğini tespit etmek istediklerini ve buna göre bir seçim yapacaklarını anlatan Anagnostopoulos, önceliği haber ajanslarına vereceklerini dile getirdi. Akredite olanlara bir giriş kartı vereceklerini söyleyen Anagnostopoulos, "Akredite olmayanlar giremeyecek" dedi. İşlemlerin sadece hazırlanan internet sitesi üzerinden gerçekleştirileceğini bildiren Anagnostopoulos, kayıtları 20 Kasım'a kadar alacaklarını, 27 Kasım'da Hilton Otel'de bununla ilgili bir basın masası oluşturacaklarını ve kartların buradan alınacağını kaydetti.

İstanbul Valisi Muammer Güler de, Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye yapacağı ziyarette Fener Rum Patrikhanesi'nin Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden ayrı olarak akreditasyon uygulaması yapmasını "Basın mensuplarının belli bir kayıt altına alınması gerekiyor" şeklinde değerlendirdi. Vali Güler, Papa'nın ziyareti sırasında basın mensuplarının rahat çalışabilmesi için uygun ortamın oluşturulacağını belirtti.

Şişli Kuştepe'de katıldığı bir polis merkezinin açılışı sırasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Vali Güler, Papa'nın Türkiye ziyaretinde Fener Rum Patrikhanesi'nin gazetecilere akreditasyon uygulaması hakkında değerlendirmede bulundu. Güler, "Ayrıntıları bilmiyorum ama bu konuyla ilgili genel usulu söyleyeyim. Papa, devlet başkanı statüsünde olduğu için onun refakatinde olan basın mensuplarının da belli kayıtlar altında olması gerekiyor. Herhalde akreditasyon uygulaması yapılacaksa bütün gazetelere ve haber ajanslarına mutlaka bir kontenjan konulmuştur. Bakacağım. Basın mensuplarının rahat çalışabilmeleri için en iyi ortam oluşturulacak" dedi. Güler, papa'nın Cumhurbaşkanı statüsünde olduğu için yaptığı temaslarda da belli bir usulün olduğunun unutulmamasını istedi.

Gazetecilerin, önceki yabancı konukların Türkiye'ye gelişlerinde Akreditasyon uygulamasını Basın Enformasyon Genel müdürlüğü'nün yaptığını hatırlatmaları üzerine ise Güler, "Bakalım, şu anda ayrıntılı bir şey söyeyemeyeceğim. Ama sizlerin de hizmetini en iyi şekilde yapacak bir imkan buluruz" şeklinde konuştu.

-VALİLİKTEN İZİN ALMADAN AKREDİTE UYGULAYAMAZLAR-

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Prof. Dr. Hasan Köni, Fener Rum Patrikhanesi'nin Papa 16. Benedict'i İstanbul'da takip edecek basın mensuplarına akreditasyon uygulaması ile ilgili açıklama yaptı. Patrikhanenin kendi başına bir akredite uygulama hakkı olmadığını vurgulayan Köni, ancak valilikten makul gerekçelere dayandırılarak alınabilecek izin doğrultusunda bu uygulamayı yapabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Hasan Köni patrikhanenin kendi başına bir akredite uygulama hakkı olmadığını belirtirken, Lozan Anlaşmasına göre Patrikhane'nin idari ve siyasi haklarının kaldırıldığını hatırlattı. Köni, patrikhanenin sadece kendi toplumu ile ilgili dini merasimleri gerçekleştirebileceğini söyledi. Patrikhanenin yurt dışında kendisine bağlı kiliselerle ilgili törenle üzenleyebileceğini belirten Köni, "Bunun dışında törenler için akredite uygulama, idari kararlar verme, devlete haber vermeden bir toplantı yapma hakları yoktur." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious