Papa ile Bartholomeos'dan deklarasyon

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'de bulunan Papa 16. Benedict, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaretinde Patrik Bartholomeos ile ortak bir deklarasyona imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papa Fener Rum Patrikhanesi'ndeki ayinin ardından Patrik Bartholomeos ile bir deklarasyona imza attı. Fener Patrikhanes'nin sitesinde yayınlanan deklerasyonda, eski Papa ve patriklerin karşılıklı ziyaretlerinin unutulmadığı belirtildi. Deklerasyonda, Roma kilisesi ve İstanbul kilisesi arasındaki ilişkilerin yüzyıllarca kötü olduğunana işaret edilerek, ''Bu kötü geçmişten tam bir birliğe doğru ilerlemek için gerekli olan derslerin hala tamamıyla çıkarılmadığı, bu sürece aktif olarak katılmak gerektiğine inanıldığı'' belirtildi.

Bir süre önce Belgrad'da toplanan iki kilise arasındaki ortak komisyonda teolojik diyaloğun başlamasından memnuniyet duyulduğu ifade edilen deklarasyonda, komisyonun çalışmalarının birkaç yıllık gecikmeden sonra ''dostluk ve iş birliği ruhu içinde'' tekrar başladığı ifade edildi. Deklarasyonda, komisyonun çalışmalarının kesintisiz olarak destekleneceği bildirildi.

Avrupa Birliği'nin oluşumuna giden süreci olumlu olarak gördüklerini belirten Papa ve Patrik, ''Birliğe giden yolda kültürel gelenekleri ve dinlerinin ayırdedici özellikleriyle birlikte azınlıkların mutlaka korunması gerektiğini'' bildirdiler.

''Avrupa'nın Hristiyan kökleri, gelenek ve değerlerinin de korunması gerektiği'' kaydedilen deklarasyonda, dünyanın Hristiyanların yaşadığı başka bölgeleriyle ilgili endişelerin de olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious