Papa laiklik karşıtı çıktı

Papa laiklik karşıtı çıktı.12380
  • Giriş : 18.04.2008 / 08:40:00

Papa, Amerikalı 9 kardinal ve 350 rahibe hitaben yaptığı konuşmada laiklik tartışması başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'ye 6 günlük tarihi ziyaret için adım atan ikinci Papa olan 16'ncı Benedict, Amerikalı 9 kardinal ve 350 rahibe hitaben yaptığı konuşmada laiklik tartışması başlattı.

Konuşmasının en uzun bölümünü laiklik tartışmalarına ayıran Papa, Avrupa'nın kendisine bu konuda Amerika'yı örnek alması gerektiğini aksi halde tehlikeli bir gidişe doğru ilerlediğini söyledi.

Papa, “Avrupa'da sanki Tanrı yokmuş gibi hayatımızın her alanından dini çıkarmak için adımlar atılıyor. Bunun adına da laiklik deniyor. Bu çok tehlikeli ve din karşıtı bir laiklik anlayışıdır. Buna karşı var gücümüzle savaş vermek zorundayız. Amerikan tarzı laiklik bu konuda anahtar olabilir. Buna ”pozitif laiklik“ diyebiliriz” diye konuştu.

Materyalizm ve laiklik tehdidi

Papa, laiklik ve materyalizmin modern dünyanın en önemli tehditleri olduğunu savunarak, “Eğer bunları pasif bir şekilde kabul edersek o zaman Tanrı'dan uzaklaşırız. Amerika'da öyle bir laiklik anlayışı var ki, “laik devlet” herkesin özgür bir şekilde inanmasına ve her türlü ibadeti yerine getirmesine olanak tanıyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious