Papa özür dilemeli

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Amerikan The New York Times gazetesi, Papa 16. Benedikt'in "derin ve ikna edici" biçimde özür dilemesi gerektiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

The New York Times gazetesi'nde bugün yayımlanan editoryal yazıda İslam'la şiddet arasında bağ kuran Papa 16. Benedikt'in Müslümanlara saldırdığı ifade edildi. Gazete, Papa'nın derin ve ikna edici biçimde özür dileyerek sözlerin aynı zamanda iyileştirici etki de yaptığını göstermesi gerektiğini savundu.

Vatikan tarafından Papa'nın diyalog yanlısı olduğu ve İslam'a saldırmak niyetinde olmadığı şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Papa'nın bu açıklamalarının ilk olmadığını vurgulayan N.Y Times, 2004 yılında Vatikan'ın üst düzey din bilginlerinden biriyken Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği konusundaki açıklamalarını hatırlattı. Joseph Alois Ratzinger (Papa 16. Benedikit), Müslüman Türkiye'nin Avrupa Birliği değerleriyle 'kalıcı bir tezat' teşkil ettiğini söylemişti.

Dünyanın her papanın sözlerini dikkatle dinlediğini belirten gazete, en büyük korkusu tek tip Katolik kimliğin kaybolması olan Papa 16. Benedikt'in hoşgörü ve inançlar arası diyalog için en iyi seçim olmadığını savundu. N.Y Times; Papa'nın kasten ya da dikkatsizliği nedeniyle dünyaya acı yaymak yerine, derin ve ikna edici biçimde özür dileyerek sözlerin aynı zamanda iyileştirici etki de yaptığını göstermesi gerektiğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious