Papa şeytani kelimeler kullandı!

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Papaz Marika Palmdahl, Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un İslam hakkındaki üzücü sözleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsveç Kilisesi'nin genel temsilciliğinin de konu hakkında net bir açıklama yapmaya hazırlandığını belirten Palmdahl daha önceki Papa'nın bu şekilde konuşmadığını, Hristiyan öğretisi konusunda yüksek eğitimli insanların da bu şekilde konuşmaması gerektiğini söyledi. Bu çıkışıyla Papa'nın bireysel bir davranış sergilediğini, Katolik Kilise'nin çok önemli bir faktör olduğunu belirten Palmdahl; dolayısıyla da bir din adamı olarak Papa'nın konuşmalarıyla örnek olması gerektiğini, zira bu tür konuşmaların çok kötü neticeler verebileceği uyarısında bulundu.

Papa'nın açıklamalarına çok üzüldüğünü pekçok kez belirten Palmdahl şöyle konuştu: "Yıllardır inşa etmeye çalıştığımız diyalog faaliyetleri bir sözle yıkılması, hem de birçok noktalarda yıkılıyor olması çok üzücü bir durum. Bu, Müslüman dünyasına karşı yapılmış bir yanlışlıktır. Din eğitimi almış kişilerin kendi aralarındaki polemiklerin, kelime savaşlarının kendi arasında kalmasını ve bizlere, umuma yansımamasını isterdik."

İsveçli papaz Palmdahl, Katolik Kilisesi'de hiyerarşik bir yapı olduğunu bundan dolayı da üstteki birisinin ortaya koyduğu bir sözün tartışılamadığını, fakat diğer kiliseler umuma açık olduğu ve hiyerarşik olmadığını vurguladı. Papaz Palmdahl, diğer kiliselerde bu tür meselelerin kendi içinde çok rahat değerlendirebildiğini ifade etti.

Papanın sözlerinin içeriğini kritize eden Palmdahl şu değerlendirmelerde de bulundu: "İsveççe'deki "DJÄVUL" şeytan demek. JAVUL ise ayırmak- bölmek demek. Bu sözleri sarf eden (Papa) da şeytanî kelimeler kullanmıştır. Bu demeci her kim söylüyorsa, kendisine bir çeki düzen vermeli!"

İsveç Stockholm Kilisesi papazlarından Annika Wiren ise olayın içeriği hakkında çok bilgisi olmamakla birlikte, anladığı kadarıyla yapılanların çok yanlış olduğunu ve üzüntü duyduğunu söyledi. Wiren, "Yıllardır müslümanlarla Hıristiyanlar arasında bir diyalog köprüsü kurmaya çalışılırken ve başarılı bir noktaya gelmişken, böyle sözler sarfedilmesinin çok üzücü şeyler olduğunu ve sözlerin kesinlikle arkasında olmadığımızı vurgulamak istiyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious