Papa siyaset yapıyor!

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Papa krizini yorumlayan Hindistan Dünya İşleri Konseyi Başkanı Ahmed: "Dünyada yaratılmaya çalışılan aşırıcılık havası siyasidir, dini değil” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hindistan'ın önde gelen kurumlarından Dünya İşleri Konseyi (ICWA) Direktörü eski Büyükelçi Talmiz Ahmed Papa krizine değinerek, dünyada yaratılmaya çalışılan dinde aşırıcılık havasının dini değil siyasi olduğunu söyledi. Başkanı Ahmed Cihan'a verdiği özel demeçte son olarak Papa 16. Benedict'in yapmış olduğu konuşmayı değerlendirdi. Papa'nın sözlerinin bütün Müslümanları rencide ettiğine değinen Ahmed, Papa'nın da oynanan oyuna bilerek ya da bilmeyerek katıldığını dile getirdi.

"PAPA KENDİNİ OYUNU İÇİNDE BULDU"

Uzun süre Ortadoğu'da ve Arap ülkelerinde büyükelçilik yapan Talmiz Ahmed, Hindistan'ın enerji politikasında da fikir sahibi bir diplomat. Cihan'a verdiği demeçte Ahmed, bu sürecin dikkatli bir şekilde ayarlanmış olduğunu dile getirdi. Ahmed, bu planların aşırıcı Yahudi ve aşırıcı Hıristiyanlar tarafından planlandığını ve Papa'nın kendisini bu oyunun ortasına attığını sözlerine ekledi. Bu aşırıcılık havasının sadece İslam dünyasından değil bütün aklıselim dünya ülkelerince lanetlendiğine dikkat çeken Ahmed, bu sürecin devam etmesi halinde dünya ülkelerinin ilişkilerinin zarar göreceğine değindi.

Özellikle Avrupa ve Amerika'da insanların daha dinden uzak bir yaşam sürdüğünü belirten Talmiz Ahmed, taraftar kaybeden kilisenin aşırıcılık oyununa girdiğini söyledi. Papa'nın yaptığı bu uç açıklama ile hem oyuna alet olduğunu hem de aşırıcılığı körüklediğini dile getirdi. Özellikle Müslümanların aşırı dincilik ve terörle suçlanmalarına dikkat çeken Ahmed, bunun İslam'a bağdaştırılmasına bir anlam veremediğini belirtti. Dünyada oynanmak istenen oyunun çok tehlikeli bir noktaya geldiğini belirten Ahmed, zorla yaratılmış aşırıcı Müslümanların karşısına şimdide aşırıcı Yahudi ve aşırıcı Hıristiyanların da gelmesinin dünyayı yaşanmaz hale getirileceğine değindi.

"KLİSE DİNDEN UZAKLAŞAN BATILIYI YANINA ÇEKMEK İSTEDİ"

Ahmed konuşmasında, batı laikliğinin dini yok saydığını oysa Hindistan gibi doğu laikliğinde dinlerin beraber olduğunu ve devletin bütün dinlere aynı mesafede olup onları yaşayanları rahat ettirmekle vazifeli olduğuna değindi. Dinden uzaklaşan batı halkının Katolik kilisesinin gücünü düşürdüğünü dile getiren Ahmed, kendine taraftar toplamaya çalışan Papa'nın ateşle oynadığının altını çizdi.

ICWA Başkanı Ahmed, Dünya genelinde oluşturulan cepheleşmenin dinlerden ya da din mensubu kimselerden kaynaklanmadığını, olayların tamamen ABD ve İsrail düşmanlığından kaynaklanan siyasi bir cepheleşme olduğunu belirtti. Ahmed, özellikle orta doğuda yaşayan Müslümanların 11 Eylül saldırılarından sonra bölgede 250 bin Müslümanın öldürülmesinden sonra batı düşmanı kesildiklerini aktardı. Bunun bir Hıristiyanlık yada Yahudilik düşmanlığı olmaktan ziyade ABD ve İsrail düşmanlığı olduğunun altını çizen Ahmed, şimdi bu çizginin din çatışması noktasına getirilmesinin çok tehlikeli olduğuna vurgu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious