Papa siyasilerle yemez

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Gül'ün yemek davetini reddeden Papa'nın bahanesi: "Hiçbir Papa siyasilerle yemek yemedi. Kendisi de yemek vermedi." Vatikan, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmadığını da tekrarladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi, Papaların siyasi kişilerle yemek yeme adeti bulunmadığını, hiçbir Papa'nın da politikacılara yemek daveti vermediğini bildirdi. Lombardi, Başbakan Erdoğan'ın Papa ile görüşemeyecek olmasına ilişkin olarak da "Eğer NATO zirvesini daha önemli görüyorsa, kendi seçimidir. Söyleyecek bir şeyimiz yok" dedi.

DİN BARIŞA KATKIDA BULUNMALI

Papa'nın en önemli amaçlarından birinin dinlerarası uyuma katkı olduğunu kaydeden Lombardi, ziyaretin dinlerarası güven ve anlayışı geliştirmeyi hedeflediğine işaret ederek, "Dinlerimiz barışa katkıda bulunmalı, şiddete değil" diye konuştu. Papa'nın Türk dostu olarak geldiğini vurgulayan Lombardi, ziyaretin Müslüman dünyasıyla yakınlaşmak ve Türkiye ile Hristiyan dünyası arasında karşılıklı anlayışı artırmak için fırsat teşkil edeceğini söyledi.

AB ÜYELİĞİNE KARŞI DEĞİLİZ

Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmadıklarını da vurgulayan Lombardi, "Türkiye, AB kriterlerini yerine getirirse neden üye olmasın?" diye konuştu. Papa'nın İslam ile diyalogdan çok Ortodoks- Katolik yakınlaşmasını amaçladığı iddiasına da açıklık getiren Lombardi, ziyaretin, gerek Hristiyanlık ve İslamı, gerekse Katolik, Ortodoks, Protestan ve diğer mezhepleri birbirine yaklaştıracağını ifade etti.

PAZAR AYİNİNDE SICAK MESAJ Katolikler’in ruhani lideri Papa 16. Benedikt, dünkü pazar ayininde Türkiye’ye sıcak mesajlar gönderdi. Çalışma odasının penceresinden Aziz Petrus Meydanı'nda toplanan Katolikler’e hitap eden Papa, şunları söyledi: "Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gideceğim. Tarihi ve kültürel zenginliği malum olan değerli Türk halkına nazik selamlarımı şimdiden yollamak istiyorum. Bu halka ve temsilcilerine, takdir ve samimi dostluk duygularımı dile getirmek istiyorum. Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyacağım. Gezi esnasında hepinizin dualarınızla benim yanımda olmanızı diliyorum."

CEHENNEM YOLCULUĞU


Batı basını, Papa'nın Türkiye ziyaretine geniş yer ayırdı. Bazı gazetelerin başlıkları şöyle:

İNDEPENDENT:

Papa ziyareti sırasında riskte olacak. Tek iyi haber, Mehmet Ali Ağca’nın hala cezaevinde olması. Dört günlük Türkiye ziyareti, cehennem yolculuğuna benziyor.

TELEGRAPH:

Papa’ya yönelik ölüm tehditleri Türkiye’de güvenlik önlemlerinin en yüksek düzeye çıkartılmasına neden oldu. Ziyaret Türk hükümetini zor duruma soktu.

LE MONDE:

16’ncı Benedikt için Türk Tehlikesi. Türk halkının düşmanca tutum takınması riski bulunuyor. Ziyaret hem risk, hem de şans.

TİMES:

Papa bir Türk kazanına uçuyor. Papa’ya yönelik protestolar Brüksel’de olumlu karşılanmayacak. ABC: Papa’nın Türkiye ziyaretine Avrupa ile Asya, Hristiyanlık ile İslam arasındaki gerilim hakim olacak. Papa, Esenboğa havaalanında oldukça soğuk bir biçimde karşılanacak.

LE FİGARO:

Papa, Erdoğan ile görüşmeyecek. Erdoğan, yüzde 99’u Müslüman olan Türk kamuoyunu kollamak istedi. Papa, Türkiye’ye bir çatışma arayışı ile gitmeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious