Papa Sultanahmet Camii'nde dua etti

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict, Ayasofya Müzesi ziyaretinin ardından geldiği Sultanahmet Camii'nde İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı ile birlikte dua etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Papa, camiye girişte ayakkabılarını çıkarttı. Camide, İl Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Papa Benedict'e tavan süslemeleri, mihrap, minber, kürsü ve hünkar mahfili hakkında bilgi verdi.

Papa'ya camiyle ilgili olarak İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı tarafından aşağıdaki bilgiler verildi:

Türk ve İslam dünyasının en ünlü anıtlarından olan Sultanahmet Camii de orijinal olarak 6 minare ile inşa edilen tek cami olma özelliğine sahip.

''Mavi Cami'' olarak da bilinen cami, Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Mehmet Ağa tarafından 1609-1616 yılları arasında inşa edildi.

Büyük bir kompleksin içerisinde bulunan caminin esas girişi Roma devrinden kalan hipodrom tarafındadır. Bir dış avlunun çevrelediği iç avlu ve esas mekân yüksek bir podyum üzerindedir. İç avluya açılan kapıdan ortadaki sembolik şadırvan ve etrafı çevreleyen galerilerin üzerinden, yükselen kubbeler görülür.

İçeriye açılan 3 kapıdan herhangi birinden girildiğinde, dış görünüşü tamamlayan boyama, çini ve vitray camlarının zengin ve renkli süslemeleri ile karşılaşılır. İç mekan büyük bir bütündür, ana ve yan kubbeler geniş sivri kemerlerin dayandığı 4 büyük sütun üzerinde yükselir.

Caminin içini 3 taraftan çevreleyen balkonların duvarları, sayıları 20 bini aşan İznik çinileri ile süslüdür. Bunların yukarısı ve bütün kubbe içleri ise boya işidir.

Boya süslemelere hakim olan renk mavi, sonraki tamirlerde boyanmıştır. 1990 yılında tamamlanan son tamirde iç dekorun koyu rengi orijinal açık renklerine döndürülmüştür.

Ana girişin karşısında yer alan mihrap yanında, çok güzel oyma işçiliği olan mermer minber yer alır. Diğer tarafta ise Sultanların locası balkon şeklinde görülür. 260 pencerenin aydınlattığı iç mekanı örten kubbe 23,5 metre çapında ve 43 metre yüksekliğindedir.

Minareler klasik Türk üslubunun bir diğer örneğidir. Spiral merdivenlerle şerefelere ulaşılır. Kubbeler ve minarelerin üstleri kurşunla kaplıdır. Bunların uçlarındaki alemler ise altın kaplamalı bakırdan yapılmışlardır.

PAPA, MÜFTÜYLE BİRLİKTE DUA ETTİ

Papa 16. Benedict, Sultanahmet Camii'nde, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ile birlikte ''huzur duruşu''nda bulunarak dua etti.

Çağrıcı, caminin en kutsal yeri olan mihrab ve minberin önüne geldiğinde Papa 16. Benedict'e 30-40 saniye sürecek ''huzur duruşu'' davetinde bulundu.

Davete katılan Papa Benedict, Çağrıcı ile kıbleye dönerek, ellerini bel hizasında kavuşturdu ve bir süre dua etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious