Papa Türkiye'ye hareket etti

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa 16. Benedikt 4 günlük resmî bir ziyaret için Roma’dan Ankara’ya hareket eti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Leonardo da Vinci havaalanında konuşan Papa, ziyaretinin kültürler ve dinler arasında diyalog, kardeşlik ve karşılıklı anlayışı amaçladığını söyledi.

Roma’dan Ankara’ya TSİ 10:23’te hareket eden Papa’nın yolculuğu yaklaşık 3 saat sürecek.

İLK MESAJI UÇAKTA VERDİ

Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Türk halkının konuksever olduğunu söyledi.

Papa, Türkiye’ye hareketinden birkaç dakika önce Roma havaalanında uçaktaki gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ziyaretinin siyasi olmadığını belirterek, ziyaretinin diyalog ve barış için ortak taahhüdü hedeflediğini söyledi ve şunları kaydetti:

"Türk halkı konuksever, açık ve barış arzusunda. Türkiye her zaman kültürler arasında bir köprü ve diyalog yeri oldu."


TÜRKİYE PROGRAMI


Ankara Esenboğa Havalimanı’na öğle saatlerinde gelmesi beklenen Papa, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Letonya’ya gidecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile havalimanında görüşecek.

Papa, havalimanından ayrıldıktan sonra ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret edecek. Anıtkabir, Papa’nın ziyareti dolayısıyla yaklaşık 3.5 saat ziyarete kapatılacak.

Papa, Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılanacak.

Cumhurbaşkanlığı, Papa ile yapılacak resmi görüşmelerde Vatikan’la ikili ilişkilerin ele alınacağını, karşılıklı anlayış ve işbirliğinin geliştirilmesi olanakları ile bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacağını bildirdi.

Çankaya’daki görüşmenin ardından Papa, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile biraraya gelecek. Papa ve Bardakoğlu’nun görüşmenin ardından basına açıklama yapmaları bekleniyor.

Papa, daha sonra Vatikan Büyükelçiliği’nde Ankara’daki misyon şeflerini kabul edecek. Geceyi Ankara’da geçirecek olan Papa, 29 Kasım Çarşamba günü İzmir’e gidecek. Papa tarafından Efes Meryem Ana Kilisesi’nde ayin icra edilecek.

Aynı gün İstanbul’a geçecek olan Papa, 30 Kasım Perşembe günü Vatikan İstanbul konutunda ayin gerçekleştirecek. Fener Rum Patrikhanesi’nde de ayine katılacak olan Papa, burada balkondan halkı selamlayacak ve hitapta bulunacak.

Akşam saatlerinde Ayasofya Müzesi’ni ziyaret edecek olan Papa’nın, Sultanahmet Camii’ne de gitmesi bekleniyor. Papa, İstanbul’da çeşitli din temsilcileri ile de görüşecek.

Papa 16’ncı Benedict’in, Vatikan İstanbul konutunda Türkiye’deki Katolik cemaati temsilcileriyle özel yemekte biraraya gelmesi de bekleniyor. Papa, 1 Aralık Cuma günü de sabah saatlerinde İstanbul Holy Spirit Katedrali’nde ayin icra ettikten sonra Türkiye’den ayrılacak.

Güvenlik önlemleri üst düzeyde olacak

Papa 16’ncı Benedict için Türkiye’de kalacağı süre içerisinde tüm ziyaret edeceği yerlerde en üst düzey koruma ve güvenlik önlemleri uygulanacak. Papa’nın ziyareti sırasında alternatif güzergahlar, ikiz konvoylar da hazır bulundurulacak.

Papa’yı taşıyacak aracın hangi güzergahı kullanacağı, geldiği saatlerde belirlenecek. Güzergahlara yol boyunca resmi polisler belli mesafelerde dizilecek. Yoldaki alt ve üst geçitler özel harekat personeli tarafından korunacak. Yol güzergahındaki hakim tepeler ile yüksek binalarda özel harekatçılar yerlerini alacaklar.

Papa, Ankara’daki temaslarının ardından geceyi Vatikan Büyükelçiliği’nde geçirecek. Büyükelçiliğin çevresindeki binalar ile cadde ve sokaklara giriş-çıkışlar kontrollü olacak ve yabancı araçların binanın yakınından geçmesine izin verilmeyecek.

3 pin polis koruyacak

Papa’nın Ankara’da kalacağı 19-20 saatlik süre içerisinde yaklaşık 3 bin polis koruma görevi yapacak.

Papa’nın İzmir ve İstanbul’da gerçekleştireceği ziyaretlerde de en üst düzey güvenlik önlemleri uygulanacak. İstanbul’da güvenlik önlemleri alacak personele ilave olarak çevre illerden 750 çevik kuvvete mensup polis takviye olarak görev yapacak. Papa’nın ziyareti sırasında muhtemel protesto eylemleri için yetkililer, eylemleri yapabilecek grupları yakın takibe alacak. Papa’nın geçeceği güzergahlara, bu grupların yakın teması engellenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious