Papa vekili: Vatikan'ın başkenti Tarsus

Papa vekili: Vatikan'ın başkenti Tarsus.16135
  • Giriş : 29.06.2009 / 18:37:00

Hristiyan aleminin kalbi şu aralar Mersin'in Tarsus ilçesinde atıyor.. Papa'nın vekili Tauran, Tarsus'un önemi belirtmek için bu tanımı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hristiyanlığın önemli temsilcilerinden Tarsuslu Aziz Paul'u anma törenine katılan Papa Vekili ve Vatikan Hristiyan Olmayan Kültürlerle Diyalog Kurulu Başkanı Kardinal Jean Louis Tauran, tüm dünyada aynı törenlerin yapıldığını ve Tarsus'un bugün için adeta Vatikan'ın başkenti olduğunu söyledi.

Hristiyanlığın önemli temsilcilerinden Aziz Paul'u anan Vatikan, Tarsus'u 29 Haziran günü Katoliklerin başkenti ilan etti. Aziz Paul'u anmak için Tarsus'a gelen Papa Vekili ve Vatikan Hıristiyan Olmayan Kültürlerle Diyalog Kurulu Başkanı Kardinal Jean Louis Tauran,

"Bugün Papa hazretleri de Roma'da Aziz Paul'u anma törenlerinin kapanışını yapıyor. Bütün dünyada anmalar devam ediyor. O nedenle bugün Tarsus dünyanın başkenti oldu" diye konuştu.

Aziz Paul, iki bininci doğum yıldönümü nedeniyle Vatikan'ın ilan ettiği 28 Haziran 2008 ve 29 Haziran 2009 döneminin kapanış törenlerinde Tarsus'ta üst düzeyde anıldı.

Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen anma törenlerinin son günü etkinliğine dünyanın dört bir yanından Katolikler katılarak dini görevlerini yerine getirdi. Tüm dünyada gerçekleşen anma törenlerinde Vatikan başta olmak üzere gözler Tarsus'a çevrilirken, burada tüm dinlerin temsilcileri barış ve kardeşlik adına dua etti.

Törende Aziz Paul'un hayatını ve Hristiyan dinini yayma mücadelesini anlatan Kardinal Tauran, "Aziz Paul'un deyişiyle sevgi, sevinç, sabır, yumuşak duygular ve inanç ile yaşayalım. Başta Türkiye'de ve dünyada herkesin Aziz Paul'u anlamaya davet ediyorum. Aziz Paul, sadece Tarsus'a değil, bütün dünyaya ait bir kişi" şeklinde konuştu.

"TARSUS HAC MERKEZİ"

Aziz Paul Anıt Müze'sindeki ayin sırasında konuşan Türkiye Katolik Episkoposları Kurumu Başkanı ve Anadolu Episkoposu S.E.Mgr.Luigi Padovose, Efes'te bulunan Meryem Ana Evi'nden sonra hac için Hristiyanların en çok ziyaret ettiği yerin Tarsus olduğunu aktararak, "Bu nedenle resmi makamlardan sadece yerel kilisenin ihtiyacı olduğu için değil, tüm dünyadaki kiliselerin ihtiyacının karşılanması amacıyla bu kilisenin tüm Hıristiyan mezhepleri tarafından kullanılan daimi bir ibadethane olmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

"AYİN YAPMADA SAKINCA GÖRMÜYORUZ"

Aziz Paul Anıt Müze'de gerçekleşen ayinin ardından gerçekleşen "Dinlerin Barışa Katkısı" konulu panelde konuşan ve organizasyona ev sahipliği yapan Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, hemşerileri olan bu önemli din adamını anmaktan gurur duyduklarını söyledi. Kocamaz, "Bizler insanların birbirini rahatsız etmeden, zorlamadan misyonerlik faaliyetlerine yönelmeden inançlarını yaşamalarından rahatsızlık duymuyoruz. Tarsusumuzda Hristiyan bir cemaat grubu olmamasına rağmen Aziz Paul nedeniyle ilçemizi ziyarete gelenlerin, halen olduğu gibi Aziz Paul'un mekanını ziyaret etmek ve hacı olmak gayesi ile Aziz Paul Kilisesi'nde ayinlerini yapmalarında hiçbir sakınca görmüyoruz" diye konuştu.

Panelde söz alan Kardinal Tauran, Papa 16. Benedict'in yazdığı mektubu okumasının ardından, Hahambaşı adına Türkiye Hahambaşı Genel Sekreteri Yusuf Altıntaş, Türkiye Katolik Episkoposları Kurumu Başkanı ve Anadolu Episkoposu S.E.Mgr.Luigi Padovose ve Diyanet İşleri Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Uzmanı Mahmut Özdemir, İstanbul Ermeni Patrikhanesi Temsilcisi P.Drtat Uzunyan, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Dinlerarası Diyalog Komisyonu Başkanı Yusuf Sal, Vatikan Büyükelçisi Antonio Lucibello, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ve Mersin Müftüsü Niyazi Ersoy dinlerin barışa ve kardeşliği olan duyarlılığını anlattılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*