Papa Yahudileri hayal kırıklığına uğrattı

Papa Yahudileri hayal kırıklığına uğrattı.11922
  • Giriş : 11.05.2009 / 23:33:00

Kudüs'te Soykırım Anıt ve Müzesi'ni gezen ve 'Yad Vaşem' soykırım kurbanlarına ilişkin 'öldürüldüler' şeklindeki sözleri Yahudileri şaşkına çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kutsal Topraklara ziyaretine başlayan Papa 16. Benediktus, Kudüs'te Soykırım Anıt ve Müzesi'nde (Yad Vaşem) soykırım kurbanlarının çığlıklarının, İkinci Dünya Savaşı sonrası geçen 60 yıldan sonra bile ''yankılanmaya devam ettiğini'' söylerken, Yad Vaşem Konseyi Başkanı Haham Lau, konuşmanın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti. Haham Lau, Papa'nın, soykırımda öldürülenler için başsağlığı dilememesini tepkiyle karşıladığını belirtti.

Papa 16. Benediktus, Yad Vaşem'de soykırım kurbanlarının anısına sürekli yanan ateşi canlandırıp çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu ve konuk defterini imzaladı.

Konuşmasında ''kurbanların sesleri hala kalplerimizde yankılanıyor'' diyen Papa, ''Onlar yaşamlarını kaybettiler, ama isimlerini asla kaybetmeyecekler'' ifadesini kullandı.

Papa, Yad Vaşem'de, soykırımdan kurtulan 6 yaşlı Yahudi ile tokalaştı.

-KONUŞMAYA TEPKİ-

Papa'nın Soykırım Anıt ve Müzesi'nde söyledikleri, Yad Vaşem Konseyi Başkanı, eski hahambaşlarından ve kendisi de soykırımdan kurtulanlardan biri olan Haham Yisrael Meir Lau tarafından tepkiyle karşılandı.

Papa'yı Yad Vaşem'i ziyareti sırasında karşılayanlar arasında bulunan Haham Lau, Papa'nın ziyaretinin ilk gününün genel olarak olumlu bulduğunu belirtmesine karşın, konuşmasında bir kaç noktanın eksik kaldığını söyledi. İsrail Kanal 1 Televizyonuna açıklama yapan Haham Lau, Papa'nın konuşmasının 6 milyon kurbanın maruz kaldığı korkunç trajedi acısından eksik olduğunu söyledi. Haham Lau, Papa'nın konuşmasında ''katledildiler'' yerine ''öldürüldüler'' kelimesini kullanmasını da eleştirdi. Lau, ''Papa, ne Almanlar, ne Naziler, katiller hakkında birşey dedi. Beni en fazla rahatsız eden, (soykırım'da) evlatlarının üçte birini yitiren Yahudi halkına başsağlığı bile dilememesi oldu'' şeklinde konuştu.

Haham Meir Lau, ''Ben bir özürden, empatiden söz etmiyorum. Benim kastettiğim, insanlığın çektiği acıya ilişkindi. Ama söyledikleri genel ifadelerden öteye geçmedi'' dedi.

-NOTRE DAME OTELİ'NDE OLAY-

Öte yandan, Notre Dame Oteli'nde, Papa'nın dini temsilcilerle buluşmasında da Filistin Yönetimi Temsilcisi, Şeriat mahkemeleri Başkanı Şeyh Taysir El Tamimi'nin, Papa'nın konuşmasını keserek İsrail'i suçlayan ifadeler kullanması tartışma yarattı. Şeyh El Tamimi, İsrail'i, Filistin kentlerini yok etmek, Filistin toprakları üzerinde yerleşimler kurmakla suçladı, ayrıca Kudüs'ün, Filistinlilerin başkenti olarak kalacağını belirtti.

Toplantıya El Tamimi yanı sıra Hahamlık yöneticileri, Vatikan Devlet sekreteri Kardinal Tarkisio Bertoni, İsrail'deki çeşitli kiliselerin yöneticileri ile Latin patriği Fuad Twal de katıldı.

Papa'nın, sözlerinin kesilmesinin ardından toplantı odasından ayrıldığı belirtiliyor.

Dinlerarası hoşgörü ve diyalog toplantısındaki bu konuşmanın ardından, Papalık sözcüsü Federico Lombardi, Şeyh Taysir El Tamimi'nin müdahalesinin, toplantıyı organize edenlerin programında yer almadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*