Papa yanılmaz mı?

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benedict, İslam'a ilişkin sözleri ardından "özür dilemek" yerine "yanlış anlaşıldığı için üzgün" olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiliz BBC kanalı konuya ilişkin hazırladığı haberinde, Papa'nın "yanılmaz" olup olmadığını işledi. BBC haberinde, Katolik Kilisesi'ne göre Papa'nın çok özel durumlar haricinde yanılmaz olduğunu belirtti. Alman Papa'nın son açıklamaları ise bu çok özel durumlar kategorisine girmiyor. BBC, Papa'nın "yanılmaz" olması Kilise'yi bütün olarak etkileyen inançla ilgili yorumlarda gündeme geldiğini kaydetti. Ancak Papa kişisel bir görüşünü belirttiği ya da alıntı yaptığı zaman "yanılabilir" olabiliyor.

Papa'nın Katolik inancının doğrularını koruduğuna dair kanaatın 6 yüzyılda yerleşmesi ile Katoliklerin ruhani liderinin yanılmaz olup olmadığı sıcak bir tartışma konusu. Ancak katolik tarihçi Peter Stanford, sadece Tanrı'nın yanılmaz olduğu için "yanılmaz" ifadesinin bu dönemlerde kullanılmadığına dikkat çekti. Bununla birlikte tarihçi Stanford, yaşlanan Papaların kuruma bazı lekeler sürdüğünü de belirtti.

Papa'nın "yanılmaz" olduğu 19. yüzyılda kesin olarak kabul edildi. 1870 yılında yapılan Birinci Vatikan Konseyi, Papa'nın özel durumlar hariç yanılmaz olduğuna karar verdi. Konsey, Kilise'nin ahlaki ve inanç değerlerine ilişkin Papa'nın bir tanım getirmesi durumda "yanılmaz" olduğunu kabul etti. Konsey, Papa'nın bir tanım vermesi halinde bunun "değiştirilemez" olduğu da belirtti.

Birinci Vatikan Konseyi'nin bu "yanılmazlık" tanımına rağmen Papalar bu kategoriye düşen çok az tanım getirdi. Papa tarihçisi Michael Walsh, Birinci Vatikan Konseyi'nin tanımı ardından sadece bir kez bu şekilde tanım getirildiğini söyledi. 1950 yılında Papa 12. Pius, Meryem'in Cennette olduğu doğma olarak açıklamıştı. Tarihçi Walsh, Papa 2. John Paul'un kadınların papaz olamayacağına yönelik "yanılmaz" bir açıklama yapmak istediğini ancak yardımcılarının Papa'yı bu isteğinden vazgeçirdiğini söyledi. Walsh, Papalığın doğum kontrolüne ilişkin öğretisinin pekçok teolog tarafından "yanılmaz" kategorisinde değerlendirilmediğini de kaydetti. Papa 6. Paul'un doğum kontrolünü kınamasının "yanılmaz" kategorisine alınmadı.

Papalık kurumunun "yanılmaz" açıklaması yok denecek kadar azken neden Birinci Vatikan Konseyi, bu tür bir tanım getirme ihtiyacı duydu? Uzmanlar, konseyin Papalık kurumunun gücünü arttırmak için siyasi bir manevra ile bu kararı aldığını düşünüyor.

Tarihçi Walsh, "yanılmaz" açıklamaların Kilise'nin yapısı gereği olduğunu söyledi. Walsh, "Katolik Kilisesi, kiliselerin federasyonudur. Her papaz, kendi bölgesini yönetir. Ancak bütün papazlar, Papa'da birleşir. Teolojik konularda anlaşmazlık çıktığında tek yanılmaz kişinin Papa olduğuna inanılır. Papaz bir manada gerçek inancı temsil eder ve "Kutsal Ruh" tarafından yanlışa düşmesi engellenir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious