Papa yaparsa bizde yaparız!

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Memur Sendikaları Konfederasyonu Denizli İl Temsilcisi Halit Ortaköy, Papa 16. Benedict'in Ayasofya Müzesi'nde ibadet etmesi halinde Müslümanların da aynı hakka sahip olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Halit Ortaköy, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında Papa'nın Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Ortaköy, "Papa bize göre fethin sembolü olan Ayasofya'da ibadet edecek olursa, o zaman bütün Müslümanlarında orada ibadet hakkı doğar ve biz de bunun öncülüğünü yaparız." dedi.

Hıristiyan ve Musevilerin dinî temsilcileri olduğunu belirten Halit Ortaköy, Müslümanların ise temsilcisi olmadığından sacayağının birinin eksik olduğunu kaydetti. Ortaköy, "Bunun gerek sembolik manada, gerekse temsil manasında bir karşılığı olması lazım. Geldiğimiz şu günde bunun tekrar değerlendirmesi gerekir. Bu tek başına Türkiye'deki Müslümanların değil, bütün dünya Müslümanlarının temsilcisi lazım." ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin, "Bunun karşılığı halife mi olacak?" şeklindeki sorusunu cevaplayan Ortaköy, şunları söyledi: "Dikkat ederseniz cümlemi dikkatli kurdum. Halife kelimesini kullanmadım. Vatikan bir kurumdur. Bazı yerlerde devlet olarak, bazı yerlerde dinî merkez olarak geçer. Türkiye'deki Diyanet İşleri Başkanlığı bunun karşılığı değil. Başka İslam ülkelerini karşılamaz. Dolayısıyla benim karşılık oluştursun dediğim sadece Türkiye Müslümanları açısından değil; bütün Müslümanlar açısından kurumsal hale getirilmesi lazım. Bunu İslam Konferansı Örgütü de karşılamıyor. Papa'nın ziyaretinin en önemli ayağı, yüzyıllardan beri Ortodokslarla aralarındaki ayrışmayı azaltmak ve tek bir kilisede merkeze bağlamak. Bu yüzden İstanbul ziyareti çok önemli. Onlar bütün meselelerini bırakıp tek çatı altında, Vatikan altında toplanmak gibi bir hedefi güderken Müslümanların bunu başaramamış olmasının ne kadar büyük kayıp olduğu görülüyor." dedi.

"ÖNCE ÖZÜR DİLE, SONRA ANADOLU TOPRAKLARINA AYAK BAS"

Basın toplantısında Eğitim-Bir-Sen Denizli İl Başkanı Mehmet Baysal ise Papa'nın tavırlarıyla medeniyetler çatışmasına hizmet ettiğini ileri sürdü. Baysal, "Buradan Papa 16. Benedict'e sesleniyoruz. Öncelikle yapmış olduğun küstahlık için bütün Müslümanlardan binlerce defa özür dile, sonra Anadolu topraklarına ayak bas. Sonra da bizden misafirperverlik bekle. Aksi takdirde Peygamberimiz'e dil uzatan bir küstahı Türkiye'de istemiyoruz." şeklinde konuştu.

Medeniyetler çatışmasını isteyenler olduğunu vurgulayan Baysal, dünya barışı ve uluslararası terörizmin önlenmesinin medeniyetler ittifakıyla, medeniyetler buluşmasıyla mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious