Papa ziyareti manşet oldu

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Yabancı basın ve yayın organları Papa 16'ncı Benedikt'in Türkiye ziyareti sırasında, Avrupa Birliği üyeliğine destek vermesini "flaş" olarak duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

REUTERS VE AFP: PAPA TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYOR

Reuters ve AFP haber ajansları, Başbakan Erdoğan'ın, Papa'nın Türkiye'nin AB'ye girmesini arzu ettiğini söylediğini duyurdu.

AFP, Erdoğan'ın, Papa'dan AB desteği istediğini, Papa'nın da "Papa Benedikt bana Türkiye'nin AB'ye girmesini istediğini söyledi" şeklindeki sözlerine yer verdi.

Papa,daha önce yaptığı bir açıklamada, din ve kültür farkı nedeniyle, Türkiye'nin Avrupa'da yer almadığını ifade etmişti.

BBC: PAPA, "TÜRKİYE'NİN AB'YE GİRMESİNİ ARZU EDERİZ" DEDİ

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16'ncı Benedikt'in aylardır merakla beklenen dört günlük resmi Türkiye ziyareti başladı.

Esenboğa Havalimanı Şeref Salonu'nda Papa 16'ıncı Benedikt ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan baş başa bir görüşme yaptı. Başbakan Erdoğan, Papa’ya Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemesini rica ettiğini ifade ederek, Papa'nın, "Biz siyasi değiliz ama bizler Türkiye’nin AB’ye girmesini arzu ederiz" şeklinde bir ifade kullandığını söyledi.

“Papa, daha önce onunla görüşmek için fazla meşgul olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan tarafından karşılandı” ifadesi kullanılan haberde, çok sıkı güvenlik önlemlerine de dikkat çekildi.

AP: TÜRKİYE DİN VE KÜLTÜRLER ARASINDA KÖPRÜDÜR

AP ajansı, Erdoğan'ın Papa'yı havaalanında karşıladığını bildirdi. Papa'nın Başbakan ile görüşmesinde İtalyanca konuştuğunu bildiren AP, Papa'nın "Demokratik İslam ülkesi olan Türkiye kültürlerarası köprüdür" dediğini aktardı.

CNN INTERNATIONAL: PAPA KARDEŞLİK MESAJINI VERDİ

Papa’nın Türkiye ziyaretinin bir “kardeşlik” mesajı ile başladığını kaydeden CNN İnternational ise, Papa’nın Başbakan Erdoğan’a “Dinler arasında köprü olduğu için Türkiye’ye gerçekten gelmek istedim” dediğini aktardı. Erdoğan’ın Papa gelmeden ancak bir gün önce görüşeceğini bildirdiğine dikkat çeken CNN, Diyanet İşleri Başkanlığının önünde bir protesto gösterisinin yapıldığını da bildirdi.

LE FIGARO: ERDOĞAN’IN KARŞILAMASI ÖNEMLİ BİR İŞARET

Fransız Le Figaro gazetesi ise, Papa’nın Esenboğa Havaalanında Başbakan Erdoğan tarafından karşılanmasını “önemli bir diplomatik işaret” olarak nitelendirdi. Gazete, Erdoğan’ın ziyaretin dünya barışına katkıda bulunacağı değerlendirmesine dikkat çekti.

PAPA'NIN ZİYARETİ ALMAN MEDYASINDA

Papa 16. Benedikt'in Türkiye ziyareti, Alman medyasında geniş şekilde yer aldı.

Alman özel televizyon kanalları "N24" ve "N-TV", Papa'nın Esenboğa Havalimanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi haber bültenlerinde canlı olarak verdi. Canlı yayın sırasında yapılan yorumlarda, Papa-Erdoğan buluşmasının önemli olduğu ve büyük bir sembolik önemi bulunduğu belirtildi.

ARAPLAR DA YAKINDAN İZLEDİ

Arap dünyasının sesi El Cezire de canlı olarak aktardığı ziyaret için, "Bir Papa’nın yaptığı belki de en hassas ziyaret" yorumunu yaptı. Haberde, çok sayıda kişinin daha Papa’nın gelmeden protesto gösterilerine başladığına dikkat çekildi. Bir başka Arap kanalı El Arabiya da habere geniş yer verdi. İran televizyonları ise Papa’nın ziyaretini vermek yerine, önceki gün yapılan protesto gösterilerini ekranlara getirmeyi tercih etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious