'Papa ziyaretini yüzümüze bulaştırdık'

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Papa 16. Benedict'in Türkiye ziyareti konusunda hükümetin omurgalı ve dik duramadığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANAVATAN Grup toplantısında konuşan Genel Başkan Erkan Mumcu, Türk geleneklerinde ''Gelene hoşgeldin, gidene güle güle'' anlayışının yer aldığını hatırlatarak, ''Biz de geleneğe uyarak, Papa'ya hoşgeldin diyoruz. İnşallah iyi niyetlerle gelmişsindir" diye konuştu. Papa'nın geçmişine bakıldığında pek iyi niyetle gelmiş gibi görünmediğinin görüleceğini dile getiren Mumcu, Papa'nın Türkiye'ye gelişindeki asıl amacın, Fener Rum Patrikanesi'ni ziyaret olduğunu kaydetti.

Fener Rum Patrikhanesi'ne yapılacak ziyaret üzerinde durulması gerektiğini dile getiren Erkan Mumcu, şöyle konuştu: ''Çünkü bir ekümenlik meselesidir. Sadece bir ruhsal, ruhani liderlik kimliğinin tanınması meselesi değildir. Ruhanilik manevi bir mesele olarak kalsaydı, herhalde devlet politikalarının ağzına, devlet politikalarının içine girmiş olmazdı. Herhalde ABD ve AB bize dönüp, Patriğin ekümenlik vasfını tanımamız gerektiğini, kendilerinin bu vasfını tanıdıklarını beyan etmek zorunda kalmazlardı. Eğer ülkeler, devlet adamları, bu meseleye angaje oluyorlar ve ekümenlik meselesinin altını özenle çiziyorlarsa; bizim, kulaklarımızı dimdik hale getirmemizin zamanı gelmiştir.''

Erkan Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın Papa ile görüşüp görüşmemesi konusunda daha önce yaşanan belirsizliği eleştirerek, "Yine omurgalı olamadınız, yine dik duramadınız. Papa, Cumhurbaşkanının davetlisi olarak gelirdi, geldiği gibi de giderdi. Bir 'Görüşeceğiz' dediniz, bir 'Görüşmeyeceğiz' dediniz, bir 'Havaalanında görüşeceğiz' dediniz. Bir dik durun Allah aşkına" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious