Papa ziyaretinin ayrıntıları belli oldu

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Katolik Kilisesi Ruhani lideri Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında yapacağı ziyaretin ayrıntıları belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papa, 28 Kasım'da Ankara'ya varmasının ardından Anıtkabir'i ziyaret edecek. Papa, Anıtkabir'in ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu ile görüşecek. Papa'nın Diyanet İşleri Başkanı ile görüşmesinin ardından açıklama yapması bekleniyor. Alman kökenli Papa, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve başbakan yardımcısı ile de bir araya gelecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28-29 Kasım tarihlerinde Riga'da yapılacak NATO zirvesine katılacağı için Papa ile görüşemeyecek. Ankara'daki temaslarının ardından Efes'e geçecek olan Papa, son olarak İstanbul'a gelecek. Papa, İstanbul'da Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ile görüşecek.

Papa 16. Benedict'in Almanya ziyareti sırasında İslam hakkındaki sözleri Türkiye ziyaretini daha da önemli hale getirdi. Papa 16. Benedict dini yaymak için şiddetin kullanılmaması gerektiğine değinirken, 14'üncü yüzyılda Bizans İmparatoru İkinci Manuel'in, "Muhammed, vadettiği inancı kılıçla yayma emrinden başka hangi yeniliği getirmiştir, gösterin bana?" sözlerinden alıntı yapmıştı. Papa'nın bu açıklamaları Müslüman dünyadan tepki çekmesi ardından Papa üzüntü duyduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious