Papa'dan 'Bağımsız Filistin'e destek!

Papa'dan 'Bağımsız Filistin'e destek!.8293
  • Giriş : 13.05.2009 / 11:45:00

Ortadoğu gezisi kapsamında Batı Şeria'yı ziyaret eden Papa 16. Benedict, bağımsız bir Filistin devletine açık destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Ortadoğu gezisi kapsamında Batı Şeria'yı ziyaret eden Papa 16. Benedict, bağımsız bir Filistin devletine açık destek verdi ve genç Filistinliler'in İsrail'e yönelik şiddeti kınamaları çağrısında bulundu.

Beytüllahim'deki Başkanlık Sarayı'nda resmi törenle karşılanan Benedict, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'la yaptığı konuşmada, "Papalık, halkınızın, atalarınızın topraklarında bağımsız bir Filistin devleti kurarak, komşularıyla güven ve barış içinde yaşama hakkını desteklemektedir" dedi.

Filistinliler'le dayanışma içinde olduğunu ifade eden Papa, "Çektiğiniz acıları çok iyi biliyorum. Kalbim, evsiz kalan tüm ailelerle birliktedir. Bu öğleden sonra Ayda Mülteci Kampını ziyaret edeceğim, orada, birçok şeyini kaybetmiş insanlarla dayanışma içinde olduğumu göstereceğim" diye konuştu.

Abbas ise, Benedict'e, "halkının çektiği acıları" anladığı için teşekkür etti. Bölgede barışın sağlanması için iki devletli çözüm önerisini tekrarlayan Abbas, Benedict'e hitaben, "Burada bir umut olduğunu, işgalin, kontrol noktalarının, duvarların, mültecilerin ve mahkumların olmadığı, Kutsal Topraklar'da herkesin barış içinde yaşadığı bir yarın umudu olduğunu söylediniz" dedi.

Benedict ayrıca, İsrail'ien son Gazze saldırılarında sevdiklerini kaybeden Filistinliler'in yanında olduğunu belirterek, Gazze'nin yeniden yapılandırılması için uluslararası destek çağrısında bulundu. Filistinliler'in, milli hedeflerini gerçekleştirebilmek için şiddet ve terör yolunu seçmemelerini isteyen Benedict, "Bu çağrımı bugün Filistin Toprakları'nda yaşayan tüm gençlere yapıyorum. İnsanların ölmesine, kalplerinizde kin ve öfkeye neden olan yıkıma izin vermeyin. Şiddet veya terör eylemlerine
başvurmaya sevkeden eğilimlere karşı koyacak cesaretiniz olsun" diye konuştu.

Benedict daha sonra Hristiyanlarca Hazreti İsa'nın doğum yeri olduğuna inanılan Nativity Kilisesi'nin dışındaki Manger Meydanı'na hareket etti. Papa burada binlerce Hristiyan'ın katılacağı ayini yönetecek.

Bu arada belediye binasının önüne Benedict'in dev posteri ve büyük bir Filistin bayrağı asıldı. Papa ayinin ardından Nativity Kilisesi'nde özel olarak ibadet edecek.

Papa daha sonra Beytüllahim'deki Caritas Bebek Hastanesi'ni ziyaret edecek ve ardından Filistinli mültecilerin kaldığı Ayda kampını gezecek. Benedict'in burada, BM idaresindeki bir okulun avlusunda toplanacak 5 bin mülteciye hitaben bir konuşma yapması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*