Papa'dan 'barış öpücüğü'

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedictus, Fener Rum Patrikhanesi'nin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde yapılan ayine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ortodoks kilisesinin kurucusu olduğuna inanılan Aziz Andreas'ı anma yortusu nedeniyle gerçekleştirilen ayini Bartholomeos yönetirken, 16. Benedictus kiliseye saat 09.45'te çanlar eşliğinde girdi. Bartholomeos ayini Patriklik tahtından yönetirken, Papa da misafir tahtına çıkarak Ortodoks geleneklerine göre yapılan ayini izledi.
Ayinin ortalarına doğru Papa oturduğu tahttan inerek ayin alanına geldi ve Bartholomeos'la öpüştü. Bu öpüşme "barış öpücüğü" olarak nitelendirildi. Papa ayin sırasında kısa bir İngilizce dua okudu. Ayinin sonlarına doğru cemaate, kutsal yiyecek olan "kominyon" yedirildi.
3.5 saat süren ayinin sonunda Bartholomeos, Papa'ya bir İncil'i öperek hediye etti. İki dini lider daha sonra Patrikhane bahçesindeki balkonda Ortodoks ve Katoliklerin karşısına çıktı.
Ayin sırasında çevredeki camilerden yükselen ezan sesleri de ilahilere karıştı.
Papa 16. Benedictus, ayinde yaptığı konuşmada, "Bu an, kardeş olan Roma ve İstanbul kiliselerini özel bir ilişkiyle birleştiren kardeşçe bir buluşmadır" dedi. 1054'teki trajik ana temayı kilisenin hatırasından sildiklerini ifade eden Papa, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Roma ve İstanbul kiliselerinin tam birliğini oluşturmak için, Tanrı'nın lütuf dolu yardımıyla, birlik yolunda ilerlemek için buraya geldim. Engelleri aşmak ve işbirliğine yarar sağlayabilecek tüm yolları Ortodoks kardeşlerimizle beraber aramak için, Katolik Kilisesi'nin bütün gayreti göstermeye hazır olduğuna sizi temin ederim." Papa 16. Benedictus, Aziz Petrus ve Aziz Andreas'ın kendilerine bıraktığı "tüm ulusları İsa'nın öğrencisi yapma" görevinin amacına ulaşmaktan çok uzak olduğunu da dile getirerek, "Hıristiyanlar arasında var olan bölünmeler dünya için bir skandal, İncil'i müjdelemek için engeldir" dedi.
Rumca konuşan Bartholomeos da, Ortodokslarla Katoliklerin birlikte ayin yapamamasından ötürü üzgün olduğunu ve bunun yakında değişmesini umduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious