Papa'dan cami açıklaması

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

KATOLİK dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedikt, bugün Vatikan’da verdiği haftalık çarşamba vaazında ağırlıklı oalarak Türkiye’ye yaptığı ziyareti değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seyahatinin tüm aşamaları hakkında bilgi veren Papa 16. Benedikt, "Türkiye, Doğu ve Batı arasında kardeşlik ve işbirliği köprüsü olabilir" dedi. Başlangışta cami ziyaretini düşünmediklerini dile getiren Papa, "Dua bölümünde bir kaç dakika saygı duruşunda bulundum.

Camide sadece, gökyüzü ve yeryüzünü yaratan Tanrı’ya yöneldim" diye konuştu.

Sivil ve dini hayatı ayrı tutmanın önemli olduğuna değinen Papa, devletlerin gerçek anlamda din özgürlüğüne garanti oluşturması gerektiğini belirterek, "Bu durumda, Türkiye geniş Müslüman kimliğe sahip büyük bir ülke ve devletle din arasındaki diyaloğun modern zamandaki sembolü. Sonuçta, Türkiye anayasası devletin dini değil, laik olduğunu söylüyor. Bu dünyaya büyük bir meydan okumadır" diye konuştu.

MERYEM ANA’DA KENDİMİ EVİMDE HİSSETTİM

Papa ayrıca Türk toplumuna içtenliği ve misafirperverliği için teşekkür etti. Ayrıca Papa dua ederek, "Türk halkına, yöneticilerine, farklı dinlerin temsilcilerine, barış içinde birlik olmaları için yardımcı olmanı diliyorum" ifadesini kullandı. Papa 16. Benediktus, Meryem Ana Evi’ne ziyareti konusunda da "Orada kendimi evimde hissettim" diye konuştu.

Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa 16. Benedikt, Vatikan'daki Aziz Petrus Meydanında bugün genel kabul töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çoğunluğu Müslümanlardan oluşmakla birlikte Anayasa'da laikliği benimsemiş bir ülke olduğunu söyledi.

16. Benedikt, "Türkiye, halkının büyük çoğu Müslümanlardan oluşmakla birlikte, devletin laikliğini belirten bir anayasaya sahip. Bu nedenle günümüzde dünya çapında gündemde olan meydan okuma açısından da simgesel bir ülke" dedi.

Konuşmasında, laiklik anlayışının tüm dünyada tartışma konusu olduğunu da belirten Papa, Türkiye konusunda şunları söyledi:

"Bir yandan Tanrı gerçeğini ve dinsel inancın kamusal önemini keşfetmek gerekiyor, diğer yandansa söz konusu inancın, köktendinci dejenerasyonlardan uzak ve her türlü şiddet eğilimini kesinlikle reddeden bir anlayışla özgürce yaşanacağına ilişkin güvence gerekiyor. Orada, Müslümanlar ve İslam uygarlığına ilişkin taktir duygularımı yineleme olanağı da buldum."

Papa, Türkiye ziyareti sırasında Anıtkabir'i ziyaret ettiğini belirterek, "Ayrıca Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Diyanet İşleri Başkanı'yla da görüştüm" dedi.

Konuşmasında, Türkiye ziyaretinde Hristiyanları ve Müslümanları barış ve adaletin tesisi için birlikte çalışmaya çağırdığını hatırlatan Papa 16. Benediktus, şöyle konuştu:

"Hristiyanlar ve Müslümanlar, hep beraber insanlık, yaşam, barış ve adalet için çalışmalıdırlar. Bu çerçevede, sivil ile dinsel alanı birbirinden ayırmanın bir değer teşkil ettiğini, devletin yurttaşlara ve dinsel cemaatlere gerçek anlamda din özgürlüğü sağlaması gerektiğini de belirtmek durumundadırlar."

TÜRKİYE'DEKİ HRİSTİYANLARLA İLİŞKİLER

Papa 16. Benedikt, konuşmasında, Türkiye ziyaretinin üç boyutlu bir nitelik taşıdığına da dikkati çekti.

Ziyaretindeki amacı "iç içe geçmiş üç halka" örneğiyle açıklayan Papa, bunlarında önem sırasına göre, Türkiye'deki Katoliklere moral desteği, Katoliklik dışındaki Hristiyan gruplarla buluşma ve aralarında Müslümanların da yer aldığı Hristiyanlık dışında kalan tüm kesimlere seslenme biçiminde özetledi.

16. Benedikt, "İlk halkada Katalokliklerin imanını teyit, ortadakinde diğer Hristiyanlar ile buluşma, en dış halkadaysa Hristiyan olmayanlara ve tüm insanlığa seslenme söz konusuydu" diye konuştu.

KONUŞMA SONUNDA TÜRKİYE'YE DUA

"Vatikan'a, Tanrı'ya şükran, kendileri tarafından sevildiğim ve anlaşılmış bulunduğum sevgili Türk ulusunun sakinlerine sevgi ve takdir duygularıyla döndüm" diyen Papa 16. Benediktus, konuşmasını şu dua cümleleriyle noktaladı:

"Her şeye gücü yeten ve merhametli olan Tanrı, Türk halkına, onun yöneticilerine, muhtelif dinlerin temsilcilerine, hep birlikte barışçıl bir gelecek oluşturmaları için yardımcı olsun! Türkiye, Batı ile Doğu arasında kardeşçe işbirliği için bir dostluk köprüsü olabilsin! Ayrıca, Mesih tarafından tüm halkları barış ve sevgi gerçeğinin İncil'iyle muştulasın diye kurulmuş olan Kilise'nin bu misyonunun tüm dünyada canlanması ve de bu dinsel ziyaretimizin bereketli kılınması için Meryem'e ve Kutsal Ruh'a da dua edelim!"


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious