Papa'dan işbirliği çağrısı

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, sosyal yaşama ilişkin pek çok konuda Museviler, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında işbirliği yapılmasının mümkün olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

16. Benediktus, Vatikan'da bugün ABD'deki Musevi kuruluşlarından biri olan Karalama Kampanyalarıyla Mücadele Birliği (Anti-Defamation League) heyetini kabulü sırasında, "Museviler, Hristiyanlar ve Müslümanlar pek çok ortak kanaate sahiptirler. Ayrıca sosyal ve de insani hizmetlerde işbirliği yapmamız gereken birçok alan söz konusudur" dedi.

Konuşmasında halklar ve kültürler arası diyaloğun önemine de işaret eden 16. Benediktus, "Günümüz dünyasında dini liderler, siyasetçiler, akademisyenler ve ekonomistler, halklar ve kültürler arasındaki diyalog gereksinimini sağlamak üzere ciddi biçimde gayret göstermek durumundadırlar" diye konuştu.

16. Benediktus, Katolik Kilisesi'nin İkinci Vatikan Konsili'nde Yahudi aleyhtarlığını (antisemitizm) kınamış olduğuna da dikkati çekti. Papa, konsil belgelerinden biri olan Nostra Aetate belgesinde bu konuya işaret edildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Nostra Aetate belgesi, Hristiyanlığın Musevi kökenlerini hatırlatmak suretiyle geçmişteki çatışmaları aşmamızı, dostluk ve işbirliğine yönelik yeni ilişkiler geliştirmemizi zorunlu kılmaktadır. Belgede, Musevilere yönelik her türlü öfke ve takibat, ayrıca hangi kaynaktan gelirse gelsin antisemitik tutumlar da kınanmaktadır."

İkinci Vatikan Konsili, 1962-1965 yılları arasında Vatikan'da toplanmıştı. Katolik Kilisesi'nin öğretilerini modern dünyanın gereksinimleri doğrultusunda yeniden yorumlamayı amaçlayan konsilde, o tarihe dek Vatikan'ın zaman zaman maruz kaldığı antisemitizm suçlamalarının üzerine sünger çekilmesini amaçlayan bir düzenleme yapılması da öngörülmüştü. Konsil sırasındaki tartışmalar, Nostra Aetate Beyannamesi'nin yayımlanmasıyla sonuçlanmıştı. Esas itibariyle antisemitizmi kınayan beyannamede, Hristiyanlığın Musevi kökenlerine vurgu yapılarak, Katolik Kilisesi'nin Musevilikle ayrıcalıklı bir ilişki içerisinde olması gerektiğine değiniliyor.

Beyannamede, Katolik Kilisesi'nin, aralarında Müslümanların da yer aldığı diğer dinlerin müntesipleriyle de diyalog içerisinde olması gerektiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious