Papa'dan jest üstüne jest

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Ziyaretinin ilk gününde Türkiye’nin AB üyeliğe destek vererek jest yapan Papa, dün de Selçuk’taki Meryemana Evi'nde yönettiği ayini Türkçe ‘sevgili kardeşlerim’ sözleri ile açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak önceki gün Türkiye ziyaretine başlayan Papa 16. Benedikt, dün İzmir'e gitti. Selçuk'taki Meryemana Evi'ni ziyaret ederek 'hacı' olan Papa, ayine Türkçe sözcüklerle başladı. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedikt, Selçuk’taki Meryemana Evi’ne geldi. Papa'nın konvoyu, havadan helikopterlerle ve karadan yoğun güvenlik önlemlerinin altında Meryemana Evi'nin arka tarafındaki yoldan geçerek alana geldi. Türkiye'deki çeşitli kiliselerde görev yapan rahipler, Papa ile birlikte gelen kardinaller, özel olarak davet edilen ve Türkiye'de bulunan Katolik cemaatine mensup yaklaşık 500 kişi, Papa'nın katıldığı ayinde bir araya geldi. Papa, ayinin başlamasından önce Meryemana Evi’ni ziyaret ederek, dua okudu ve hacı oldu.

TÜRK BAYRAĞI TAŞIDI

Meryemana Evi'nin yanında bulunan alanda hazırlatılan özel bölümde düzenlenen ve yaklaşık 1.5 saat süren ayini Türkçe 'sevgili kardeşlerim' sözleri ile açtan Papa, yaptığı konuşmada, Papa 23. Johanna'nın "Ben Türkleri seviyorum, doğal niteliklerini takdir ediyorum" sözlerinden alıntı yaptı. Meryemana Evi'nde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Papa, "Kıtalar arası bir köprü olan bu topraklarda barış ve esenlik için bir arada yaşamak önemlidir" dedi. Konuşmasında dünyanın evrensel barışa vurgu yapan Papa, İtalyanca yaptığı sekiz dakika süren konuşmasını, Türkçe "Aziz Meryem, bizim için dua et" sözüyle tamamladı. Ayinin ardından, kendisine sevgi gösterisinde bulunanları selamlayan Papa, kendisine verilen Türk Bayrağını da salladı.

ÖZEL MADALYON HEDİYE ETTİ

Papa, Meryemana Evi'ne gelişte arka bölümdeki girişi kullandı. Doğrudan Meryemana Evi'ne giren Papa ve kardinalleri dışında kimse içeriye alınmadı. Burada yaklaşık 8 dakika kalan Papa, çıkışta kendisine tezahüratta bulunanların yanına gitti ve tek tek iyi dileklerini kabul etti. Vatikan'ın renkleri olan sarı ve beyaz kurdeleler ve çiçeklerle süslü bahçede ayin Türkçe, İtalyanca, Almanca, Fransızca, Latince dualar ve ilahilerle devam ederken, insanlık barışı, uluslararası kurum ve kuruluşların adaletli ve merhametli olmaları için de dualar okundu. Ayinde ayrıca Müslümanların inancında Meryemana'nın özel ve saygın bir yeri olduğu da belirtilerek, Müslümanlar için de dua edildiği belirtildi. Ayine davetli olarak katılan İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi, Papa'nın kendilerine Vatikan tarafından yaptırılan özel madalyonu hediye ettiğini belirterek, "İzmir ve Türkiye için güzel bir etkinlik oldu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious