Papa'dan Orta Doğu'da barış çağrısı

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Papa 16'ncı Benedikt, Amerika'daki en etkin Musevi kuruluşlarından biri olarak tanınan "B'nai B'rith International" temsilcilerini kabulü sırasında Orta Doğu'da barış çağırısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Papa, Musevi heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, dini açıdan Hristiyanlık ile Yahudilik arasında çok güçlü bağlar bulunduğunu belirtti. Konuşmasında, İsrail ve Filistin'deki Kutsal Topraklarda barış için çağrıda bulunan 16'ncı Benedikt, "Sizlerin ziyareti vesilesiyle, Kutsal Topraklarda barışa ilişkin umutlarımı ve dualarımı yinelemek istiyorum. Barış, özgün bir dinler arası diyalog ve somut uzlaşı jestleri eşliğinde, Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından bu uğurda aynı düzeyde çaba gösterilmesiyle mümkün olabilir" diye konuştu.

Yahudilik ile Hristiyanlık arasında "tümüyle özel bir bağ" söz konusu olduğunu kaydeden Papa, "Yahudiler ve Hristiyanlar, bizlerin dinsel inançlarının kökenindeki manevi ve ahlaki değerleri özendirerek, dünyanın iyiliği için hep beraber çalışmalıdırlar" dedi.

Bu iki dinin arasındaki ortak dinsel mirasa, İkinci Vatikan Konsili belgelerinden biri olan 1965 tarihli Nostra Aetate Beyannamesinde de işaret edildiğini hatırlatan 16'ncı Benedikt, "Bu zengin dinsel miras, cemaatlerimizin diyalog içinde olmalarının yanı sıra insanlığın hayrı için hep beraber çalışmalarını da mümkün kılmaktadır" diye konuştu.

Papa 16'ncı Benedikt'in Musevi heyetine hitaben yaptığı konuşmada, Nostra Aeatate Beyannemesine atıfta bulunmakla birlikte, İslamiyet ile ortak dinsel mirastan söz etmemesi dikkati çekti.

"Kilisenin Hristiyanlık Dışı Dinlerle İlişkileri" başlığıyla da tanınan Nostra Aetate Beyannamesi, Katolik Kilisesinin diğer dinlerin müntesipleriyle neden ve ne tür bir ilişki içerisinde olabileceğinin genel çerçevesini belirliyor.

Müslümanlardan da söz eden beyanname, Katolik Kilisesinin dinler arası diyalog anlayışının da temelini oluşturuyor. Vatikan'ın Hristiyanlık harici dinler arasından Museviliğe özel bir önem verdiği de biliniyor.

Katolik Kilisesinin Musevilikle ilişkileri, Papalık Hristiyanlar Arası Birliği Özendirme Kurulu tarafından yürütülüyor. Aralarında İslamiyet'in de yer aldığı diğer tüm dinlerle ilişkiler ise Papalık Dinler Arası Diyalog Kurulunun sorumluluk ve denetimi altında yürütülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious