Papa'dan Türkçe jesti

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Meryemana Evi'nde Papa 16. Benedict'in yönettiği ayin devam ediyor. Papa 16. Benedict, ayinden önce yaptığı konuşmada Türkleri sevdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Efes'te alkışlarla karşılanan Papa, önce Meryemana Evi'ne giderek hacı oldu. İçeride yaklaşık yarım saat kalan Papa 16. Benedict, daha sonra ayin alanına geçti. Buradaki ayinden önce bir konuşma yapan Papa, 'peder, oğul ve kutsal ruh' ile 'sevgili kardeşlerim' gibi Türkçe kelimeler kullandı.

Konuşmasında Meryemana Evi'nin Katolikler için önemli bir yer olduğunu vurgulayan Benedict, Papa Ronkalli'den bahsetti. "Papa Ronkalli, Türkleri çok severdi ben de çok seviyorum." dedi.

Papa, ayine katılanlara kilisenin sevgi ve şefkatini getirdiğini söyledi. Papa, kendisinin değil evrensel kilisenin ruhsal yakınlığını Hıristiyanlara hissettirmek için Selçuk'a geldiğini anlattı.

Türkiye'de küçük bir azınlık olan Hıristiyanların çeşitli meydan okumalarla karşı karşıya kaldığını ileri süren Papa 16. Benedict, Trabzon'da öldürülen Rahip Andrea Santaro cinayetinden bahsetti.

Papa'nın konuşmasından sonra saat 12.15 sıralarında başlayan ayinin yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor. Meryemana Evi'ndeki dini törenin 67 ülkede canlı olarak yayınlandığı belirtiliyor. Papa, ayinden sonra Efes'teki rahip ve kardinallerle yemek yiyecek, ardından İstanbul'a gidecek. Ayine, Antakya, Konya, Kuşadası, Belçika, Fransa ve Trabzon gibi yerlerden yaklaşık 550 Katolik katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious