Papadapulos'tan Talat'a çağrı

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a, buluşma önerisinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papadopulos, Talat'a, 8 Temmuz 2006 anlaşmasını, BM Genel Sekreterinin eski yardımcısı İbrahim Gambari'nin taraflara sunduğu mektuptaki öneriler ve temsilcilerin karşılıklı anlayışları temelinde hemen uygulama çağrısında bulundu.

Rum radyosunun haberine göre, Papadopulos, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Talat'a, teknik komitelerin ve çalışma gruplarının bir araya gelmesinden bir hafta önce buluşma önerisinde de bulundu.

İki tarafın temsilcileri arasında olumlu gelişmeler olduğu belirtilen açıklamada, müzakerelerde ortaya çıkan sorunların başarıyla ele alındığı, teknik komite ve çalışma gruplarının oluşturulması konusunda ortak anlayışa varıldığı da kaydedildi.

Papadopulos, Talat'a, "8 Temmuz anlaşmasını hemen hayata geçirme" çağrısı yaptı.

LİKAS'IN AÇIKLAMASI

Bu arada, Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Rum tarafının, teknik komitelerin çalışmalara başlaması konusunda yaptığı önerinin, dünkü Raşit Pertev-Tasos Conis görüşmesinde Türk tarafınca reddedildiğini söyledi.

Lillikas, "Türk tarafının dünkü tavrının, 8 Temmuz anlaşmasını hayata geçirmek için gerekli siyasi iradeye sahip olmadığını gösterdiğini" öne sürdü. "Haklı olarak hayal kırıklığı duyduklarını" ifade eden Lillikas, "Buna rağmen kapıyı açık tuttuklarını" kaydetti.

"Rum tarafının bu aşamada sorumluluk yüklenmek istemediğini" söyleyen Lillikas, "Türkiye üzerinde nüfuzu olan ülkenin müdahalesi ile çıkmazın aşılabileceğini umduğunu" söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev ile Rum yönetimi Başkanlığı Diplomatik Büro Şefi Tasos Conis, dün, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Michael Möller'in de katılımıyla iki kez bir araya geldi.

Belirli aralıklarla bir araya gelen Pertev ile Conis, yaptıkları görüşmelerde, 8 Temmuz anlaşması çerçevesinde oluşturulması öngörülen teknik komiteler ve çalışma gruplarına yönelik hazırlıkları ele alıyor.

EMMUZ SÜRECİ VE GAMBARİ MEKTUBU

Talat ve Papadopulos, Gambari huzurunda 8 Temmuz 2006'da Lefkoşa'daki ara bölgede yaptıkları görüşmede, kişilerin günlük hayatlarını etkileyen konuları görüşmek üzere teknik komitelerin kurulmasını, bununla paralel olarak Kıbrıs sorununun özüne ilişkin konularda çalışma grupları oluşturulmasını kabul etmişti.

BM Genel Sekreterinin eski Yardımcısı İbrahim Gambari, Talat ile Papadopulos arasında imzalanan 8 Temmuz mutabakatının hayata geçirilebilmesi için, taraflara 15 Kasım 2006'da mektup göndererek, iki liderin hangi aşamalarda görüşeceğine ilişkin öneriler sundu.

8 Temmuz sürecine yönelik olarak gönderilen mektup, teknik komitelerin ve çalışma gruplarının oluşturulmasının ardından, 2007 yılının ilk çeyreğinde Talat ve Papadopulos'un bir araya gelmesini öngörüyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious