Papadopulos büyük konuştu!

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos, KKTC toprağının % 80'inin "Rum malı" olduğunu savundu ve iki toplumlu iki kesimli federasyon çözümünü kendisinden daha çok isteyen hiçbir "Kıbrıslı" olmadığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazeteye göre Papadopulos, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la, çok yakında, kayıplar konusunda görüşeceğini, "ancak esaslı müzakerelerin kahve içerek değil, yalnız BM çerçevesinde olabileceğini" savundu. Papadopulos, Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi eski Başkanı Glafkos Klerides'in defalarca barış kahvesi içtiklerini, ancak iki tarafın siyasi yakınlaşmasını başaramadıklarını söyledi ve "boş ümitler yaratılmaması için müzakereler sosyal düzeyde değil, siyasi düzeyde olmalıdır" dedi.


"Müzakerelerin hangi noktalarda olabileceğinin sorulmasına karşılık Tasos Papadopulos, örnek olarak; sayıları yaklaşık 140 bin, yani Kıbrıslı Türklerin iki katı olan, Ada'nın Kuzey kesimindeki yerleşikleri gösterdi. Yaklaşık 70 bin Kıbrıslı Türkten 45 bininin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu alıp aynı zamanda AB vatandaşı olmasının ilk bakışta olumlu gelişme göründüğünü söyledi.

'Bu; Talat'ın özerk devlet istemesine rağmen, aynı zamanda Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinden yana tavır alması, gelecekte KKTC'nin tanınmasını arzu etmediğini gösteriyor. Çünkü o zaman Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin AB üyesi olarak kendilerine sağladığı avantajları kaybederler.'

Tasos Papadopulos, iki yıl önce Annan planının Kıbrıslı Rumların çoğunluğu tarafından reddedilmesinin, yeniden birleşmeye hayır olmadığını belirterek şunları söyledi:

'Türk işgali altındaki toprağın % 80'i, Kıbrıs Rum malıyken nasıl olabilirdi? İki toplumlu iki kesimli bir federasyon hedefine bağlılığımızı sürdürüyoruz. Ve iddia ediyorum, böyle bir çözümü benden daha çok isteyen hiçbir Kıbrıslı yoktur.'

Papdopulos, Alman gazetesine, Annan planına olan itirazlarını anlattı ve güvenliği örnek gösterdi, 'Çabanın hedefi; Kıbrıslılara daha iyi yardımcı olmak değil, AB üyelik süreci ışığı altında Türkiye'nin sorunlarını ortadan kaldırmaktır.'"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious