Papadopulos: Üsler konusu zor bir konu

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

İngiltere'nin üslerden doğan mali yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği şeklindeki kararının ardından, Papadopulos konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kıbrıs Rum Meclisi'nin önceki günkü oturumunda, Güney Kıbrıs'taki İngiliz üslerinin adadan gitmesi ve İngiltere'nin üslerden doğan mali yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği şeklindeki kararının ardından, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. Papadopulos, üsler sebebiyle İngilizlerden mali yükümlülüklerini yerine getirmelerini talep etmenin zorluklar içerdiğini söyledi.

Papadopulos, İngilizlerin üslerden ötürü "Kıbrıs Cumhuriyeti"ne olan borçlarının talep edilmesi konusunun "hukuki, siyasi ve pratik anlamda zor bir konu olduğunu." ifade etti. Konu hakkında çeşitli ülkelerden birçok hukukçunun hazırlamış olduğu ve incelemesi yapılan hukuki raporlar bulunduğunu vurgulayan Papadopulos, tartışmalardan ve karardan bugüne kadar bilinmeyen bir şey çıkıp çıkmayacağını göreceklerini ifade etti. Papadopulos, "Başkalarına basit görünen, ancak gerek hukuki gerekse siyasi ve pratik açıdan ciddi birçok zorluklar içeren bu talebin, nelere yol açabileceğini herkesin bildiğinden emin değilim" şeklinde konuştu.

Bu arada Rum Meclisi Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ise, dünkü açıklamasında, "İngiliz Üsleri'nin Kıbrıs'ın vücudunda habis bir tümör olduğunu hatırlatan tartışmaların faydalı olduklarını" vurguladı. Hristofyas; Rum meclisinin kararını değerlendirdiği açıklamasında, İngiliz Üsleri konusunun Rum meclisinde alınacak bir kararla ya da bir tartışmayla çözülemeyecek kadar büyük bir konu olduğunu belirtirken, şu an için gündemlerinde olanın 8 Temmuz sürecinin uygulamaya konulması için tüm yönlerde harekete geçme konusu olduğunu vurguladı.

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis de, konuya ilişkin açıklamasında, Rum meclisinin kararının, gerekli tüm yerlere gerekli mesajı gönderdiğini belirterek, İngiliz üslerinin uygun zamanda kaldırılması ve "kovulması" gerektiği konusunda herkesin hemfikir olduğunu söyledi.

Anastasiadis; "Şu an için hepimiz, başka cepheler açma lüksümüz olmadığını söylüyoruz, ancak bir AB üyesi ülkenin topraklarında başka bir devletin egemen topraklarının bulunması ve bunların da AB dışında olması kabul edilemez bir şeydir" şeklinde konuştu.

Rum Hükümet Sözcüsü Hristodulos Paşardis ise, dünkü açıklamasında İngiliz üsleri konusunun, Rum hükümeti tarafından sorumluluk içerisinde değerlendirildiğini ve Rum meclisinin karar ve önerilerinin, bu konu için uygun zamanın geldiğine karar verildiği anda ortaya konacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious