Papadopulos'dan milliyetçi çıkış

Papadopulos'dan milliyetçi çıkış.11287
  • Giriş : 24.05.2008 / 16:30:00

Kıbrıs Sorunu için taraflarda çabalar sürerekken, eski lider Papadopulos milliyetçi bir çıkışta bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un ara bölgedeki ikametgahında dün yaptığı görüşmenin sonunda yayımlanan ortak açıklamaya tepki gösterdi.
Papadopulos, dünkü görüşme sonrasında okunan ortak açıklamayla Kıbrıs Rum tarafının, "bir adım geriye gittiğini" savundu.

Rum tarafının, "ilk kez bir resmi açıklamada, askeri nitelikli güven yaratıcı önlemler konusunu, bugüne kadar olduğu gibi Türk ordusuyla değil, Kıbrıs Türk toplumuyla görüşmeyi kabul etiğini" belirten Papadopulos, "Bunun, bizim taraf için kötü, çok nahoş ve bir adım gerileme olarak görüyorum" dedi.

"Ortaklık" ifadesinin üzerinde özellikle duran Tasos Papadopulos, "Bu ortaklıkla bir federasyon hükümeti kurulacak. Ortaklık, hükümet ve devletler arasındadır. Büyük farkı vardır ve dolayısıyla bana göre müzakerelerin başlaması için tatmin edici bir zemin değildir" diye konuştu.


Hristofyas: "Ortaklık 1960'dan beri vardır"

Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Papadopulos'un, "ortaklıklar iki devlet arasında olur" sözünü yorumlarken, "Bazıları kabul etmeyi hiç istemese de, ki bu ülkeye çok büyük zarar vermiştir, ortaklık 1960'tan beri var olan bir şeydir" dedi.

Hristofyas, "Söylenildiği gibi bunlar kendi söyledikleriyse Sayın Papadopulos'un söylediği hiçbir şeyi yorumlamıyorum. Ben, ileri doğru bir adım olarak görüyorum" ifadesini kullandı.


Ortak açıklamanın tam metni

Talat-Hristofyas görüşesinin ardından, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun tarafından okunan ortak açıklamanın tam metni şöyle:

"Bugün Liderler samimi ve faydalı bir görüşme gerçekleştirmiş ve 21 mart mutabakatına uygun olarak alınan sonuçları gözden geçirmişlerdir.

İki kesimli, iki toplumlu ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlandığı şekliyle siyasi eşitlik temelinde bir federasyona bağlı olduklarını yeniden teyit etmişlerdir. Bu ortaklığın, tek uluslararası kimliğe sahip bir Federal Hükümetinin yanı sıra eşit statüye sahip bir Kıbrıs Türk Kurucu Devleti ve bir Kıbrıs Rum Kurucu Devleti olacaktır.

Temsilcilerini 15 gün içerisinde teknik komitelerin sonuçlarını gözden geçirmeleri yönünde talimatlandırmışlardır.

Temsilciler, sivil ve askeri güven yaratıcı önlemleri değerlendireceklerdir. Aynı zamanda (Limnitis) Yeşilırmak ve diğer geçiş noktalarının açılması konularını ele alacaklardır.

Liderler, haziranın ikinci yarısı tekrar bir araya gelerek yeni bir değerlendirme yapma konusunda karar vermişlerdir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious