Papadopulos'un mektubu Türk tarafına iletildi

  • Giriş : 23.10.2007 / 15:34:00
  • Güncelleme : 23.10.2007 / 17:52:09

Hasan Erçakıca, Papadopulos’un mektubunda, "süreci daha da karmaşık hale getirmekten başka yeni bir şey olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erçakıca, düzenlediği haftalık basın brifinginde, Papadopulos’un, BM’ye 15 Ekim Pazartesi günü ilettiği mektubun dün öğleden sonra Türk tarafına
ulaştığını söyledi.

Erçakıca, mektup ve içerisinde yer alan 8 maddelik önerilerin ayrıntılı değerlendirilmemesine rağmen bu aşamada Kıbrıs Rum tarafının önerilerinde süreci daha da karmaşık hale getirmekten başka yeni bir şey bulunmadığını açıkladı.

Önerilerin kapsamlı çözüm müzakerelerine başlanmasını bile öngörmediğine işaret eden Erçakıca, "Buna karşın, bu mektupta ortaya konan yaklaşımlar daha ayrıntılı ve iyi niyetle incelenecek, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasına yardımcı olabilecek her husus hassasiyetle değerlendirilecektir" dedi.

Mektupta kapsamlı çözüm müzakerelerine yardımcı olacak hususlar varsa onlardan yararlanmaya çalışacaklarını kaydeden Erçakıca, Rum tarafının diğer tutumlarında olduğu gibi bu mektupta da süreçleri mümkün olduğunca karmaşık, içinden çıkılmaz hale getirmeye çalışmasından dolayı içeriğine ilişkin kapsamlı bir görüş sunacak pozisyonda olmadıklarını söyledi.

HÜKÜMET VE SİYASİ PARTİLERLE DEĞERLENDİRME

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile yaptığı görüşmenin neticelerini ve seyrini değerlendireceği hükümet ve siyasi partilerle görüşmeler planladığını belirten Erçakıca, görüşmelerde Papadopulos’un mektubunun da ele alınacağını kaydetti

Görüşmelerin ilkinin bugün, hükümet ortakları Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) ile yapılacağını ifade eden Erçakıca, yarın da Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile ortak bir değerlendirme toplantısı yapılacağını söyledi. Hasan Erçakıca, gazetecilerin, Rum liderin mektubunun içeriğine ilişkin sorularına, "Bu aşamada mümkün değil. Uygun bulmadık. Önce değerlendirmemiz lazım. Belki Rum tarafı kendisi derli toplu bir açıklama yapar" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious