Papandreu yeniden başkan seçildi

Papandreu yeniden başkan seçildi.11743
  • Giriş : 30.06.2008 / 22:43:00

Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkanlığı'na PASOK Lideri Yorgo Papandreu tekrar seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atina'da yapılan SE 23'üncü Genel Kurul toplantısında yapılan seçimlerde, genel sekreterliğe de 19 yıldır bu görevde bulunan Luis Ayala tekrar getirildi.
Başkan Yardımcılıklarının 10'u kadınlara ayrılmak üzere 30'dan 37'ye çıkarılması kararı alınan Genel Kurul'da, coğrafi bölgeler dikkate alınarak belirlenen listede, Ortadoğu bölgesinden Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da başkan yardımcılığına getirilen isimler içinde yer aldı.

Filistin için de henüz isim belirlenmemekle birlikte bir başkan yardımcılığı ayrıldı. Bu arada Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Birliği'ne üye olmayan "Diğer Avrupa diye adlandırılan bölgede, Ermenistan, Makedonya ve Hırvatistan Sosyalist Parti liderleri başkan yardımcılıklarına getirildi.

Geçen dönem Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, bu kez seçim Komitesi tarafından açıklanan aday listesinde yer almadı.

CTP'nin istişari üyeliği

Bu arada, KKTC Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) istişari üyeliğe getirilmesi, Kıbrıs Rum EDEK ve Ermenistan Sosyalist Partisi'nin itirazları üzerine ertelendi.

Rum partisinin temsilcileri CTP'nin SE'nin ilkeleri ve prensiplerine saygı göstermediğini öne sürerek, SE Başkanı ve Genel Sekreteri'ne yetki verilmesini ve CTP ile temas kurarak, bu partinin gerekli koşullara uyup uymadığını belirlemelerinin ardından, istişari üyelik konusunda karar alınmasını önerdi.

Genel Kurul'un bu öneriyi kabul etmesi üzerine, CTP'nin istişari üye statüsünü kazanması, SE Başkanı ve Genel Sekreteri'nin değerlendirmesi sonrasına bırakıldı.

Öte yandan, Kuzey Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) tam üyeliğe, İran Kürdistan Demokratik Partisi'nin (IKDP) ise istişari üyeliğe getirilmesi Genel Kurul tarafından onaylandı.

Başkan Papandreu, SE'nin 23'üncü Genel Kurul'da kabul ettikleriyle birlikte üye sayısının 169'a ulaştığını açıkladı. SE Genel Kurulu ayrıca Fiji İşçi Partisi'ni ülkedeki askeri rejimlei şbirliği yaptığı gerekçesiyle Sosyalist Enternasyonal'den ihraç etti.

Sosyalist Enternasyonal 23'üncü Genel Kurul toplantısı 2 Temmuz Çarşamba günü sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious