Papa'nın danışmanından iğrenç tavır

Papa'nın danışmanından iğrenç tavır.14824
  • Giriş : 29.10.2008 / 18:37:00

Papa 16. Benediktus'un İslam danışmanlarından Prof. Semir Halil, İtalya'yla entegrasyon sağlayamayan Müslümanların başka ülkelere "çekip gitmeleri"ni istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mısır kökenli Cizvit rahip olan Halil, İtalya'daki televizyon kanallarından "La 7"ye verdiği demeçte, Müslüman göçmenlerin entegrasyon sorunuyla ilgili olarak, "Bir ülkede yaşayan, ama o ülkeyle bütünleşmeyi başaramayanlar, kendilerine başka bir ülke arasın. İtalyanlar, kendi geleneklerine ve kurallarına sahip çıkmalıdır" dedi.

Halil, Müslümanların İtalya'da yaşadıkları kentlerde kendilerine mescit ya da cami açmaları konusundaki kaygılarını dile getirirken ise "İbadet mekanı, sadece ibadet için kullanılmalıdır. Mescitler, toplumsal, siyasal, hatta askeri amaçlı buluşma mekanı olmamalı. İtalya'daki Müslümanlar, kurallara uymak zorundadır" diye konuştu.

Semir Halil'in İslam-Hristiyan diyaloğu olarak nitelenen etkinlikler konusunda kuşkucu yaklaşım sergilemekte olması da dikkati çekti.

Müslümanlarla diyalog amacıyla yapılan toplantıların "çoğu kez bir tür maskeli baloyu andırdığını" ileri süren Halil, "Diyalog için en büyük risk, bu tür etkinliklerin, bir tarafın kendini diğerinin gözünde kabul edilebilir kılmak için karşı tarafın söylemini kendi dinine uyarladığı bir maskeli baloya dönüşmesidir. Arada ortak noktalar aranıyor, ama netice itibarıyla bunlar, onların kendi dinlerinin gerçeğiyle örtüşmemektedir" ifadesini kullandı.

Beyrut'taki Saint Joseph Üniversitesinde öğretim üyeliği de yapan Prof. Semir Halil, Katolik Kilisesinin İslam dünyasıyla ilişkilerinde, çatışmacı ve kuşkucu yaklaşımları ön plana çıkan görüşleriyle dikkati çekiyor.

Prof. Halil, Vatikan uzmanı pek çok kişi tarafından, Papa 16. Benediktus'un 12 Eylül 2006'da İslam'ı "kılıç dini" olarak tasvir eden ve İslam dünyasında büyük tepki toplayan Regensburg konuşmasının da gerçek mimarlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*