Papa'nın 'gaf krizi' kızışıyor

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict'in İslam hakkında sarf ettiği sözler, iç ve dış başında hala tartışılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzun yıllar Papalık Dinlerarası Diyalog Komisyonu İslam Masası Şefi olarak görev yapan Thomas Michel, Papa'nın iyi niyetinden kuşku duymadığını, ancak her iyi niyetli konuşmada da muhatabı incitmeyecek diye bir garanti olmadığını belirtti. İslam üzerine doktora yapmış olan ve senelerce müslüman ülkelerde hocalık yapan Michel, Papa'nın müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini kaydederken Müslümanların bu isteğini haklı bulduğunu söyledi.

Vatikan' a bağlı Dinleri ve Kültürleri Araştırma Enstitüsü dekanı Daniel Madigan da, Papa'nın resmi Katolik dokümanındaki olumlu ifadeler yerine, Orta Çağ'dan kalma bir metni seçerek İslam'a yaklaşmasının kendi gibi birçok İslam uzmanını da şaşırttığını söyledi. Profesör Madigan, diyalogta muhatap dini tanımanın önemine dikkat çekerek Kuran'da şiddet ve zorlamayı tasvip etmeyen birçok ayetin bulunduğunu vurguladı. Kur'ân-i Kerim hakkında Columbia Üniversitesi'nde doktora yapmış olan Katolik İslam uzmanı, yapılan iktibasın akabinde ortaya çıkan gerilimin kaçınılmaz olduğunu da ekledi.

Thomas Michel gibi, uzun süre İslam ülkelerinde bulunan ve Arapça'ya hakim olan profesör, tutumuyla İslam hakkında sağlıklı ve tarafsız bilgiye sahip Katoliklerin Papa ile aynı görüşte olmadığını ortaya koydu. Vatikan gözlemecileri de, geçtiğimiz şubat ayında görevinden azledilerek Kahire'ye elçi olarak yollanan, İslam uzmanı Fitzgerald'in halen görevde olması durumunda bu yaşananlardan kaçınmanın mümkün olabileceğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious