Papa'nın kalbinin yarısı Vatikan'a postalandı

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Papa'nın Türkiye'de kalan kalbinin yarısı Vatikan'a postalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Papa'nın Türkiye ziyaretine başından itibaren tepki gösteren Türk Eğitim-Sen Kayseri 2 Nolu Şubesi, 16. Benedict'i ilginç bir eylemle protesto etti. Papa'nın dün Türkiye'den ayrılırken söylediği "Kalbimin yarısı İstanbul'da kaldı" şeklindeki sözlerine tepki gösteren sendika üyeleri, kasaptan aldıkları parçalanmış büyükbaş hayvan kalbini Vatikan'a postaladı. Kayseri PTT binası önünde toplanan sendika üyeleri, poşetle getirdikleri kalp parçasını, acil posta servisi ile 'Papa Benedictus' alıcı adıyla Katolik Kilisesi'nin merkezi Vatikan'a gönderdi.

PTT binası önünde açıklamalar yapan Türk Eğitim-Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, Papa'nın Türkiye ziyaretinde oluşturulan havanın Türkiye'de yaşayan birçok insanı rahatsız ettiğini söyledi. Papa'nın dün yaptığı 'Kalbimin yarısı Türkiye'de kaldı' gerçekçi bulmadıklarını belirten Öztürk, "Bu eylemimizde Hıristiyan dünyasının inançlarını rencide etmek istemiyoruz. Biz her zaman başka dine mensup insanların inançlarına saygılıyız. Ancak küstah ziyaretçi Papa'nın önceki aylarda Müslümanlar için söylediklerine rağmen çok ihtişamlı karşılanmasını kabul edemiyoruz. O yüzden bu protestomuzun amacı küstah ziyaretçiye bir cevap olarak görüyoruz. Papa dün Türkiye'den ayrılırken 'Kalbinin yarısı İstanbul'da kaldı' şeklinde bir konuşma yaptı. Bu sözü gerçekçi bulmuyoruz. Biz onun kokuşmuş kalbini istemiyoruz. Onun kalbinin Türkiye'yi daha fazla kirletmesine izin veremeyiz. Bu yüzden kalbinin yarısını Vatikan'a postaladık." dedi.

Kalbin APS ile postalanması sırasında da Ali İhsan Öztürk ile PTT görevlisi arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Parçalanmış kalbi postalamak amacıyla PTT'ye giren Sendika Şube Başkanı Öztürk'e görevliler sakatatın bu şekilde gönderilemeyeceğini, parça kalbin koku saçma ihtimalinin bulunduğunu söyledi. PTT yetkililerinin bu sözleri üzerine Ali İhsan Öztürk ise şu cevabı verdi; "Kalp zaten kokmuş. Onun için vakumlamaya gerek yok"

Kısa süreli bir diyalog yaşayan Öztürk ve PTT görevlisi, sakatatı sonunda kuruma ait özel kutu ile paketleyerek Vatikan'a gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious