Papa'nın kıyam anı dünya basınında

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Papa 16’ncı Benedikt’in Sultanahmet Camisi’nde İstanbul Müftüsü Çağırıcı ile birlikte dua etmesi, dünya basınında geniş yankı buldu. İşte dünya basınından o anın yorumu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papa’nın camide dua etmesine geniş yer veren dünyanın önde gelen gazeteleri, bunun görülmemiş bir jest olduğu ve adeta ziyaretin sembolü haline geldiği değerlendirmesinde bulundu.

EL PAİS: “GÖRÜLMEMİŞ JEST”

İspanyol El Pais gazetesi, Papa 16’ncı Benedikt’in Türkiye’nin ziyaretinin en şaşırtıcı sahnesinin Sultan Ahmet Camii’nde meydana geldiğini, Papa’nın “görülmemiş bir jest” yaptığını belirtti.

EL MUNDO: “CAMİ’DEKİ DUA PAPA ZİYARETİNİN SEMBOLܔ

İspanya’nın büyük gazetelerinden El Mundo da, Papa’nın Sultan Ahmet Camii’ne yaptığı ziyaretin Türkiye ziyaretinin “sembolü” haline geldiğini belirtirken “Papa İslam’a yeni bir jest yaptı” ifadesini kullandı.

GUARDIAN: “PAPA VE MÜFTÜ İLE SAF TUTTU”

İngiliz Guardian gazetesi, henüz üç ay önce Müslümanları kızdıran Papa’nın dün “İslam’ın dua etmek için en güzel yerlerinden birinde” İstanbul müftüsü ile saf tutup dua ettiğini yazdı.

DAILY TELEGRAPH: “MÜSLÜMANLARIN KALBİNİ KAZANMAYA ÇALIŞIYOR”

Daily Telegraph gazetesi de Benedikt’in tarihte bir camiyi ziyaret eden ikinci Papa olduğuna dikkat çekerek, Papa’nın Müslüman kalplerdeki buzları eritmeye çalıştığı yorumu yaptı. Haberde Papa’nın Ayasofya’da da istavroz çıkarmadığı da vurgulandı.

INDEPENDENT: “PAPA TÜRKİYE GEZİSİNİ CAMİ ZİYARETİYLE TAMAMLADI”

Independent gazetesi de tarihte ikince kez bir Papa’nın bir camiyi ziyaret ettiğini hatırlatarak “tarihin en felaket Papa ziyareti olma potansiyeli taşıyan” bir gezinin iyi bir finalle sonlandığı değerlendirmesinde bulundu.

LE FİGARO: MEKKE’YE DÖNEREK TARTIŞMAYA SON VERDİ

Fransız Le Figaro da, Papa’nın bir cami ziyaret eden ikinci papa olduğuna, Mekke’ye dönerek dua ettiğine dikkat çekti. Gazete, Papa’nın böylece Almanya’daki konuşmasının yarattığı tartışmaya son verdiği yorumunu yaptı.

NYT: ÖFKE DALGASINI YARATAN PAPA CAMİDE SESSİZCE DUA ETTİ

New York Times da “İki ay önce Müslümanlar arasında bir öfke dalgasını yaratan Papa 16’ncı Benedikt perşembe günü dünyanın en önemli camilerinden birinde bir Müslüman din adamının yanında, yüzü Mekke’ye dönük olarak sessizce dua ediyordu” diye yazdı.

THE TİMES: TARİHSEL JEST

“Papa, Müslümanlarla barışma kampanyasını bir adım daha ileriye götürdü” yorumunu yapan İngiliz The Times gazetesi ise, Papa’nın “tarihsel jesti”nin büyük tepki yaratan Almanya’daki konuşmasından sonra, Müslümanları kucaklama isteğini” yansıttığını yazdı.

LE MONDE: PAPALIK DİPLOMASİSİ

Fransız Le Monde gazetesi, “Papalık diplomasisi” başlıklı başyazısında Almanya’daki konuşmasının yarattığı polemiğin Papa’yı Türkiye’nin AB üyeliğini başka bir bakış ile değerlendirmeye ittiğini yazdı.

WASHINGTON POST: “MEKKE’YE DÖNÜP DUA ETTİ”

Washington Post gazetesi, Papa 16’ncı Benedikt’in İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ile birlikte Sultanahmet Camisi’nde yüzünü Mekke’ye dönerek dua ettiğini yazdı. Gazete, “dünyanın en ünlü camilerinden biri” olarak nitelendirdiği Sultanahmet’e girerken Papa’nın ayakkabılarını çıkardığına dikkat çekti. Haberde Papa’nın İstanbul müftüsüne dua için teşekkür ettiğini de vurguladı.

WASHINGTON TIMES: “PAPA TÜRK CAMİSİNDE DUA ETTİ”

Muhafazakar yayınlarıyla tanınan Washington Times gazetesi ise diğer gazetelere göre daha kısa kullandığı haberde Papa’nın bir Türk camisinde dua ettiğini belirtti. Haberde Vatikan yetkililerinin cami ziyaretini “ileriye dönük kesinlikle büyük bir adım” şeklinde nitelendirdiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious