'Papa'nın ne söyleyeceği önemli'

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, "Türkiye'yi ziyaret edenlerin ne söyleyeceklerinin ötesinde ne yaptıkları ve ne yapacakları önemlidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çiçek, Türkiye'nin hoş görüşüyle, misafirperverliği, yerleşik devlet geleneğiyle dış dünyada haklı itibarı olan ülke olduğunu belirterek, "İnanıyoruz ki bu ziyaret vesilesiyle bu özelliklerin bir defa daha bütün dünyaya gösterilmesi bu ziyaret önemli bir fırsattır." dedi.

Türkiye'nin ilk defa bir Papa tarafından ziyaret edilmediğini vurgulayan Çiçek, "Türkiye'ye ilk defa bir Papa geliyor değil. Daha evvelde gelmiştir." diye konuştu. Papa'nın Türkiye'ye Cumhurbaşkanının davetlisi olarak geldiğini hatırlatan Çiçek, Papa'nın Türkiye'ye gelmesinden dolayı vatandaşların belli bir kesiminde bir rahatsızlık, bir infial bulunduğunu kaydetti. Bu rahatsızlığın papanın papa oluşundan kaynaklanmadığını vurgulayan Çiçek, konuşmasına şöyle devam etti: "Tepkiler geçtiğimiz eylül ayında papanın yaptığı bazı açıklamalar dolayısıyladır. Bu açıklamalar talihsiz, yanlış, incitici beyanlar olduğunu bu beyanatın hemen akabinde devletimizin ilgili kademelerinden ve biz de buradan milletimizin hissiyatına ve infialine tercüman olmak için gerekli açıklamalar yapılmıştır. Dolayısıyla işin bu kısmıyla ilgili cevaplanmamış herhangi bir durum söz konusu değildir. Bu ziyaret devlet adına, devletimizin davetlisi olarak yapıldığı için saydığım milletimizin özelliklerini dünyaya bir defa gösterme açısından önemli bir fırsat olarak görüyorum."

"Papa'ya ne mesaj verilecek?" şeklindeki bir soruya ise Çiçek, "Bu konuda bizim ne söyleyeceğimizden ziyade Türkiye'yi ziyaret edenlerin ne söyleyecekleri, söyleyeceklerinin ötesinde ne yaptıkları ne yapacakları önemlidir. Bu ziyaretin iki dünya arasında, İslam dünyası ile Hristiyan dünyası arasında bir dönemeç olmasını arzu ederiz. Çünkü eylül ayında yapılan açıklamalar gerçekten İslam dünyasında infiallere sebep olmuştur. Haklı tepkilere sebep olmuştur. Ümit ederiz onlar geride kalır. Geleceğe daha güzel adımlarla yürüme imkanımız olur." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious