Papanın prezervatif uyarısı kriz çıkardı

Papanın prezervatif uyarısı kriz çıkardı.12380
  • Giriş : 18.03.2009 / 16:35:00

Papa 16. Benediktus'un prezervatif kullanımına karşı açıklamalarına dünya ülkelerinden sert tepki gelirken, Vatikan sözcüsünden kriz çıkaran sözlere açıklık geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


FRANSIZ SİYASETÇİLERDEN SERT TEPKİ

Fransa'da sağ ve soldaki siyasetçiler, Papa 16. Benediktus'un prezervatifin AIDS sorununun ağırlaşmasına neden olduğu yolundaki açıklamasına sert tepki gösterdiler.

Sağ kesimden eski başbakan Alain Juppe, tepkisini, ''Papa giderek sorun yaratmaya başladı'' sözleriyle dile getirdi.

Kendisinin ''Hristiyan değerlere bağlı biri'' olduğunu belirten Juppe, bununla birlikte Papanın Afrika'da prezervatifle ilgili yaptığı açıklamaların ''kabul edilemez'' olduğunu söyledi.

Fransa'da 1968 öğrenci olaylarının lideri olan, halen Avrupa Parlamentosundaki Yeşiller Grubunun lideri Daniel Cohn-Bendit, ''Papadan artık bıktığını'' söyledi ve söz konusu açıklamaları ''taammüden cinayet'' olarak yorumladı.

Papa 16. Benediktus, AIDS ile savaşın temelde ''prezervatif dağıtımıyla değil, riyazet (nefsi kırma) ile'' mümkün olabileceğini söylemişti.

Kamerun ve Angola'yı kapsayan ilk Afrika ziyaretine dün çıkan Papa, özel Boeing papalık uçağında yaptığı açıklamada, ''Prezervatif dağıtımıyla yetinmek, insanları AIDS hastalığından korunmayı değil, bilakis bu hastalığın daha da yayılmasına neden olmaktadır'' demişti.


FRANSA: "ENDİŞE VERİCİ"

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Eric Chevallier, basına yaptığı açıklamada, "Fransa Papa 16. Benediktus'un bu sözlerinin sonuçları karşısındaki çok derin endişesini dile getirmektedir" diyerek, bu tip açıklamaların kamu sağlığı ve insan yaşamının korunmasının zorunluluğu politikalarını tehlikeye soktuğunu düşündüklerini söyledi.

VATİKAN: PAPA EĞİTİMİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Vatikan sözcüsü Federico Lombardi ise Kamerun'un başkenti Yaunde'de yaptığı açıklamada, Papa'nın sorumlu eğitim konusuna işaret ettiğini belirterek, "Bu seyahatten Katolik Kilisesi'nin AİDS sorunu karşısındaki tutumunda bir değişikliğe gitmesini beklememek gerek" dedi.

Sözcü, Kilise'ni,n prezervatif kullanımında bir güven ideolojisi geliştirmenin doğru bir tutum olmayacağını, zira bunun sorumluluk anlayışına uygun düşmediği görüşünde olduğunu belirtti.

-DÜNYA DOKTORLARI-

Dünya Doktorları (MDM) adlı insani örgüt de Papa 16. Benediktus'un Afrika seyahati sırasında prezervatif kullanımının HIV/AİDS sorununun ağırlaşmasına neden olduğu açıklamasının "tehlikeli" olduğunu bildirdi.

MDM'nin salgın hastalıkların önlenmesi sorumlusu Beatrice Luminet, Papa'nın bu sözlerinin, insanların üçte ikisinin HIV taşıyıcısı olduğu Afrika'da bu tip mesajların etkisi düşünüldüğünde tehlikeli olduğunu söyleyerek, "Bunlar kabul edilemez sözler, sivil toplum kuruluşlarının (STK) yıllardır sürdürdükleri mücadeleyi tehlikeye sokacak sözler" diye konuştu.

Dünya AİDS'le Mücadele Fonu Yürütme Direktörü Michel Kazatchkine de Papa'nın bu sözlerini kabul edilemez olarak niteleyerek, Papa 16. Benediktus'tan sarf ettiği sözleri geri almasını istedi.

Profesör Kazatchkine France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, bu sözler karşısındaki büyük hoşnutsuzluğunu dile getirdi.

-İNGİLİZ STK'LARI-

İngiliz STK'ları da Papa'nın açıklamalarına büyük tepki gösterdi.

Christian Aid adlı örgütün Afrika uzmanı Judith Melby, Papa'nın açıklamalarının yaratacağı kafa karışıklığından büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

Melby, "Papa'nın açıklamaları gerçekten hoş değil, bu sözler Katolik Kilisesi'nin çok önemli olduğu Afrika ülkelerinde kafa karışıklığı yaratan bir mesaj" diye konuştu.

Oxfam adlı STK'nın HIV/AİDS uzmanı Mohga Kemal-Yanni de HIV ile mücadelede prezervatife ulaşmanın kesinlikle çok önemli olduğunu belirterek, Papa'nın söyledikleriyle hiçbir biçimde hemfikir olmadıklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*