Papa'nın programı belli

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Abdüllatif Şener, Papa'nın Türkiye ziyaretiyle ilgili program ve bu programda Türkiye'den kimlerin yer alacağının belli olduğunu söyleyerek, ”Dolayısıyla her şey kurallara uygun olarak sürdürülmektedir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şener, Papa 16. Benediktus'un Türkiye'ye yapacağı ziyarete ilişkin olumsuz eleştiriler olduğunun hatırlatılması üzerine, “Bu yaklaşım tarzı doğru bir yaklaşım tarzı değil. Her işin kendi kuralları, teamülleri vardır. Özellikle uluslararası görüşmeler, yerleşmiş teamüllere bağlı olarak sürdürülür” diye konuştu.

Türkiye'nin dünyanın en köklü geleneklerinden birine sahip olduğunu kaydeden Şener, “Papa'nın Türkiye ziyaretiyle ilgili program bellidir. Bu program içerisinde hangi görüşmeleri yapacağı bellidir ve bu programlarda Türkiye'den kimlerin yer alacağı bellidir. Dolayısıyla her şey kurallara uygun olarak sürdürülmektedir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret tarihinde yurt dışında bulunması nedeniyle Papa ile görüşemeyeceğini hatırlatan Abdüllatif Şener, bir ülkeyi başka bir ülkeden birinin ziyaret etmesi durumunda bu ziyaretle bağlantılı olmayanların kendi programlarını durdurmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Başbakan ve diğer bakanların kendilerine göre programları olduğunu dile getiren Şener, şunları söyledi:

“Hayat devam ediyor. İşler devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Ve bu büyük devletin pek çok kurumu her gün yoğun mesailer içerisinde çalışmaktadır. Bir ziyaret nedeniyle de bütün çarkların durması gerekir de herkesin o noktaya odaklanması gerekir varsayımı altında yapılan değerlendirmeler, yorumlar tamamen yanlıştır.”

AYASOFYA MÜZESİ'NDEKİ EYLEM

Şener, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Papa'ya yemek teklifinin kabul edilmemesi ve Ayasofya Müzesi'nde yapılan eyleme ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

“Türkiye güvenli bir ülkedir ve büyük bir devlettir. Devlet geleneği çok eskilere dayanır. Bu doğrultuda her türlü ziyaret, görüşme ve programlar hangi güvenli ortam içerisinde yapılması gerekiyorsa bunu sağlarız. Devletin ilgili birimleri bu konuda görevlerini yerine getirirler. Vatandaşlarımız da duyarlıdır. Tüm ülke olarak dünyanın içinde bulunduğu durumu bilen bir milletiz.

Bu ziyaretin kötü maksatlarla farklı yorumlara konu olmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz. Bu da bir ziyarettir. Benzer dış ziyaretler Türkiye'de her gün vuku bulmaktadır. Bunu da böyle bir ziyaret olarak kabul etmek lazım. Herkesin sükunet ve doğru olarak olayı yorumlaması gerekmektedir.”

“Papa'nın Türkiye ziyaretinin amacının Hristiyan ile İslam dünyası arasında değil de Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasında diyaloğu geliştirmeye yönelik olduğu” yönündeki yorumlar hatırlatılan Şener, “Biz hükümet olarak yeryüzünde gerginliğin olmamasının insanlık için ve bizim için de faydalı olacağına inanıyoruz” dedi.

Diyalog ortamının hem Türkiye'de, hem de dünya genelinde yaygınlaşmasının önemini vurgulayan Şener, bunun insanlığın geleceği açısından önemli olduğunu dile getirdi. Şener, şöyle devam etti:

“Bunu sağlamak için diyalog zeminini geliştirmek lazım. Bizim attığımız her adımda bu diyalog zeminini geliştirme anlayışı vardır. AB üyeliği ile Türkiye'nin bu diyalog ortamına yapacağı katkı ile medeniyetler ittifakına ilişkin çabalarımızı buna örnek gösterebiliriz. Her şeyden önce diyalog, diyalog... Dinler arası diyalog, medeniyetler arası diyalog, bölgeler ve ekonomiler arası diyalog... Bunun yaygınlaşması her zaman çatışma ortamının yok olmasına yardımcı olacaktır. Ancak yüzyılların getirdiği bazı alışkanlıklar vardır. Aklı başında insanlara da düşen görev, bu çatışmacı anlayışa dayalı birikimlerin bir an önce yeryüzünden kaldırılması için çaba harcamaktır.”

ELEKTRİK ZAMMI TARTIŞMASI

Şener, elektrik zammı tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine de son 4 yıl içerisinde elektriğe zam yapılmadığını kaydetti.
“Bence zam tartışmalarından da öte bu tartışmaların ortaya çıkarttığı bir gerçeği, yani Türkiye'de çok şeyin değişmiş olduğu gerçeğine dikkat etmemiz gerekir” diyen Şener, 4 yıl önce zam beklentisiyle insanların tedirgin olduğunu, ancak bugün de “Neden zam yapılmıyor” denildiğini ifade etti.

Şener, “Üzülmenize gerek yok. Bu konuda elbette hükümet politikaları belirliyor. Biz de makro dengelerle ilgilenen bakanlar olarak değişik boyutlarda analizini yaptık. Sonunda bu verilen bilgiler, yapılan tartışmalar ve incelemeler neticesinde konunun yürütülmesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına aittir. Bu konuda gerekli açıklamalar da zaman zaman yapılmaktadır. Enerji Bakanımızı izleyin” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious