Papa'nın sözleri, büyük bir hata!

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Papa'nın İslam ve Hz. Muhammed (sav) hakkındaki hakaretamiz sözlerine tepki gelmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İslam Alimleri Birliği Başkanı Yusuf Kardavi Papa 16. Benedict'in son açıklamalarını İslam'a ve bir buçuk milyar Müslümana karşı affı mümkün olmayan büyük bir hata olarak değerlendirerek özür beklediklerini ifade etti.

16. Benedict, Salı günü Almanya'nın Bavyera bölgesindeki Resengburg Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Medine döneminden itibaren Hz. Muhammed ve Müslümanların dini yayma konusunda şiddeti bir yöntem olarak benimsedikleri iddiasında bulunmuştu. "İslam'da Tanrı ile akıl arasında ayrılmaz bir bağ yok" sözlerini de sarfeden Papa'nın bu çıkışına tüm dünyadan "cahilce yapılmış bir açıklama" yorumu yapılmıştı.

Kardavi Papa'nın sözleri ile ilgili değerlendirmesinde, İslam'ın kılıçla değil, kendisine yönelmiş kılıçlara karşı zafer kazandığını ve İslam dininin akıl-mantık, fikir, dünya ve ahiret gibi tüm maddi ve manevi anlamları kapsadığını vurguladı.

Mısır'daki Müslüman Kardeşler örgütü de yaptığı açıklamada Papa'nın sözleri dolayısıyla özür dilemesini istedi. Müslüman Kardeşler'in lideri Muhammed Mehdi Akif bu tür açıklamaların Müslümanlarla Hrıstiyanlar arasında düşmanlığı körükleyici nitelikte olduğunu söyledi. Akif, "bu gibi açıklamalarda bulunanlar önce İslam'ı araştırmalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious