Papa’nın sözlerine turistler de tepkili

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Papa’nın açıklamalarına tepki gösteren turistler: "İslam Papa’nın anlattığı gibi kötü bir din olsaydı, insanları da kötü olurdu" dediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Roma Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus’un Hz. Muhammed (S.A.V) ve İslamiyet hakkında kullandığı ifadelere Türkiye’de tatil yapan yabancı turistler de tepki gösterdi. Dünya basınında geniş biçimde yeralan tepkilere Antalya’nın Alanya ilçesinde tatil yapan turistler de destek verdi. Dünyanın 4 bir yanından Alanya’ya gelerek tatil yapan turistler, Papa 16. Benediktus’un İslam dünyasından özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Alanya’da tatil yapan Alman turist Heike Koppman (54), Papa Müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Papanın yapmış olduğu açıklamanın dinler arası diyaloğu da zora soktuğunu anlatan Weller, yapılan açıklamanın din adamına yakışmayan yakışıksız bir davranış olduğunu vurguladı. "Papanın Müslümanlardan özür dilediğini sanıyorduk." diyen Weller, bu güne kadar bir açıklama yapılmamasının bir din adamı için çok acı olduğunu dile getirdi.

Alanya’da 7 yıldır yerleşik olarak yaşayan İngiliz bayan Turist Katherine Scoot (43), dinlerarası diyaloğa öncülük yapan Müslümanlara papanın böyle bir iftira atmasının üzücü olduğunu kaydetti.

"Papa Derhal, basın toplantısı düzenyerek müslümanlardan özür dilemelidir." diyen Scoot, papanın yapmış olduğu açıklamayı iyi bir şekilde okuması gerektiğini anlattı.

Türkiye’nin yüzde 90’ı Müslüman olan bir ülke olduğuna işaret eden Scoot, "Türkiye’deki insanlar çok sevcecen ve misafirperver. Savaş yanlısı değil. Hepsi barıştan yana. Papanın anlattığı gibi çok kötü bir din olsaydı insanları da kötü olurdu. Ayrıca Türkiye’ye de yerleşmezdim." diye konuştu.

Eşi ve çocuklarıyla birlikte Alanya’da tatil yapan İngiliz turist Christopher Perry (57) ise Papa’nın müslümanlar hakkında yapmış olduğu açıklamaya katılmadığını belirtti.

Türklerin çok cana yakın, barışçıl ve misafirperver olduğuna dikkat çeken Perry, "Müslümanlık gerçekten çok yüce bir din. Biz bunu Türkiye’ye geldikçe daha iyi anlıyoruz. Her dinde böyle şeyler olabilir ancak bunu bir din adamının açıklaması uygun değil. Derhal Müslüman aleminden papa özür dilemelidir." şeklinde konuştu.

Tatil yapmak için Çek Cumhuriyeti’nden Alanya’ya gelen Kasparov Vladımıra (25) ise din adamı olan papanın başka bir dini aşağılamaya hakkı olmadığını kaydetti.

"Bence bu açıklama sadece papayı bağlar. Bu açıklama kesinlikle papanın Müslümanlarla olan kişisel sorunundan kaynaklanmıştır." diyen Vladımıra, papanın yapmış olduğu açıklamayla ortamı gerdiğine işaret etti.

Papanın bir an önce olaya son noktayı koyarak Müslüman aleminden özür dilemesi gerektiğini vurgulayan Vladımıra, yapılan açıklamanın dinler arası diyaloğa da zarar verdiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious