Papa'nın vereceği mesajlar çok önemli

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Papa 16. Benedict'in Türkiye ziyareti sırasında vereceği mesajların çok önemli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Avrupa - Akdeniz Süreci Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Finlandiya'ya hareket etti. Gül, hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Gül ziyareti sırasında Rum Dışişleri Bakanı ile de görüşeceği yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine, "Bunlar doğru haberler değil. Bizim hükümet olarak bu konudaki politikamız açık ve net. Kıbrıs ile ilgili çok taraflı bir görüşme yapılacaksa, problemin tarafları olan Kıbrıs Rumları ve Kıbrıs Türkleri ile iki tarafında ana vatanları olan Türkiye ve Yunanistan'ın katılacağı toplantılar olursa, bu toplantıya her zaman katılırız. Her zaman bu toplantıların yapılmasını teşvik ederiz. Ama bunun ötesinde bir görüşme söz konusu değildir." dedi.

Finlandiya'nın Kıbrıs sorunu ile ilgili ortaya attığı plan doğrultusunda problemin çözümünde bir ilerleme olup olamayacağının sorulması üzerine Gül, "Samimi olarak inanıyoruz ki, adaya kapsamlı bir çözüm gelirse; Türkiye, Kıbrısın tamamı ve Yunanistan, AB içerisinde ayrı bir sütun oluşturabiliriz, Doğu Akdenizde çok geniş bir işbirliği alanı oluşturabiliriz." diye konuştu. Sorunun çözümü için atılan her adımla ilgili Türkiye'nin görüşmeler yapacağını kaydeden Gül, "Bu çerçevede AB Dönem Başkanı Finlandiya ile de her zaman fikir alışverişi içerisinde olduk, yapıcı olduk. Ama neticede kabul edilebilir şeyler var, kabul edilemeyecek olan şeyler var. Henüz kağıt üzerine yazılmış bir fikir yok ama Finlandiya'nın geliştirdiği çeşitli fikirler söz konusu. Bunları test ediyorlar. Bu görüşmemizde bunlar da ele alınacak konular arasında olacak" ifadesini kullandı.

Gül, konuyla ilgili yöneltilen bir başka soru üzerine, Maraş'ın ancak kapsamlı bir çözümün parçası olabileceğini vurguladı. Böyle bir çözüme ise ancak BM içerisinde gidilebileceğini söyleyen Gül, "Daha başkalarının da buna yardımcı olacak gücü-kapasitesi varsa biz de buna her zaman hay hay demişizdir. Kapsamlı bir çözüm, her iki tarafın rızasını alacak bir çözüm varsa bunlar konuşulabilir. Böyle bir teşebbüs yoksa o zaman bunlar görüşülecek konu değildir" ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin "Papa'ya bir yemek davetinde bulunduğunuz ama Papa'nın dünyevi zevklere girer iddiasıyla kabul etmediği yönünde haber yer alıyor" şeklindeki sorusu üzerine Gül, "Papa'nın Türkiye'ye gelmesi önemli bir ziyaret. Hükemet olarak bu ziyarete önem veriyoruz. Çünkü Papa 1 milyar nüfusu olan Katolik dünyasının dini lideridir. Ayrıca Vatikan Devleti'nin başkanıdır." dedi.

Ziyaret ile ilgili birçok spekülasyon yapıldığını ve bundan dolayı üzüntü duyduklarını kaydeden Gül, her türlü tedbiri aldıklarını bildirdi. Ziyaret sırasında, NATO Zirvesi olacağı için Başbakan ile birlikte Ankara'da olamayacaklarını söyleyen Gül, "Bütün bunlara rağmen, Sayın Başbakan NATO Zirvesi için ayrılmadan önce Papa'nın Ankara'ya ulaşması söz konusu. Büyük bir ihtimalle havaalanında bir görüşme de gerçekleşecektir" şeklinde konuştu.

Ziyaretin başarılı geçmesinin birçok önyargıların yıkılması açısından da önemli olduğunu aktaran Gül şöyle devam etti: "Biz bunu hükümet olarak bir fırsat olarak görüyoruz. Türkiye ile ilgili birçok önyargı var. Oysa Türkiye toleransın, hoşgörünün gerçekleştirildiği bir ülkedir. Yüz yıllardır Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudiler burada güven içerisinde yaşamışlardır. Kimseye dini baskı yapılmamıştır. Bu açıdan 2 bine yakın gazetecinin bu ziyareti takip ettiği dikkate alınırsa bunun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar. Biz misafirperverliğimizi göstereceğiz. Umud ederiz ki bu ziyaret Müslümanlar ile Hristiyanlar arasındaki yanlış anlamaların gitmesine de vesile olur. Papa'nin tabiki burada vereceği mesajlar da çok önemlidir. Bu yanlış anlamaların giderilmesi - Batı dünyasında, Amerika'da, Avrupa'da yani Hristiyan dünyasında yaşayan milyonlarca Müslüman var bugün- onların üzerindeki önyargıları da kaldıracaktır. O açıdan bu ziyaretin başarılı geçmesini istiyoruz. Bunun üzerinden malesef bazıları siyaset yapıyorlar, bunlara katılmıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious